22.06.2017, 14:14

Skrachovanej oceliarni finančníkov z Istrokapitálu hľadajú nového majiteľa

Fabrika na betonársku oceľ, ktorú si na východe Slovenska postavili finančné skupiny Istrokapitál a J&T, sa po dlhom čakaní konečne predáva v konkurze.

Minioceliareň v Strážskom
Zdroj: ssmst.sk

Minioceliareň v Strážskom vyrábala každoročne obrie straty vo výške niekoľko desiatok miliónov eur a za svoju krátku existenciu sa stihla zapliesť i do karuselových podvodov s DPH. Keď už spoločnosť Slovakia Steel Mills (SSM) z portfólia finančníkov Istrokapitálu a J&T nevládala pred sebou tlačiť ťarchu dlhov, požiadala súdy koncom roka 2014 o ochranu pred veriteľmi.

Fabriku na východe Slovenska totiž najviac ťažil 168-miliónový úver od Českej exportnej banky (ČEB). Oceliareň napokon skončila v konkurze a štátna banka z Česka nedokázala ani na niekoľko pokusov predať svoju gigantickú pohľadávku voči SSM. Nehnuteľnosti, stroje i výrobné vstupy v súpisovej hodnote okolo 42 miliónov eur tak končia v medzinárodnej súťaži na majetok skrachovanej továrne.

„Začala unikátna investičná príležitosť, kedy konkurzný správca spustil predaj časti podniku Slovakia Steel Mills v konkurze. Minioceliareň bola primárne projektovaná na výrobu stavebnej ocele a je založená na dvojstupňovom výrobnom procese - oceliarni a valcovni,“ uvádza špecializovaný web venovaný predaju fabriky.

Supermoderná oceliareň na zelenej lúke

Ide pritom o jeden z najväčších konkurzov v regióne strednej Európy. Oznam o štarte medzinárodného tendra bol publikovaný i vo štvrtkovom Obchodnom vestníku. Konkurzným správcom SSM je spoločnosť Slovenská správcovská a reštrukturalizačná (SSR) z Banskej Bystrice.

Ročná kapacita oceliarne, ktorej kumulovaná strata presiahla sumu 170 miliónov eur - teda približne jej ročné tržby z roku 2013, predstavuje 480-tisíc ton valcovaných výrobkov a 600 000 ton sochorov, z toho 100-tisíc ton bolo určených na predaj. V prípade priaznivej trhovej situácie dokázala firma svoju produkciu nafúknuť až na 750 000 ton sochorov za rok.

V rokoch 2013 a 2014 v snahe zvrátiť zlú finančnú kondíciu investovali oceliari z východu Slovenska do rozšírenia produktového portfólia s vyššou pridanou hodnotou - napríklad do výroby závitových tyčí. SSM disponuje najmodernejšími výrobnými technológiami. Ich dodávateľom bola nemecká strojárska skupina SMS Group - jeden z top hráčov na oceliarskom trhu.

„Vzhľadom na unikátnosť tejto investičnej príležitosti, ktorá sa nemusí opakovať veríme, že na konci tendra bude známy nový majiteľ a investor tej

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.