StoryEditor

Mikloš: Európa môže odpovedať na globalizáciu iba radikálnymi reformami

27.01.2006, 14:20
Autor:
TASRTASR
Britský denník Financial Times nazval slovenského ministra financií Ivana Mikloša radikálnym reformátorom, ktorého postrehy zaslúžia pozornosť, pretože pri reforme ekonomiky dosiahol v Európe najlepšie výsledky.

Britský denník Financial Times (FT) nazval slovenského ministra financií Ivana Mikloša radikálnym reformátorom, ktorý svoje názory realizuje v praxi. Na svojej internetovej stránke denník uverejnil celý článok venovaný slovenskému ministrovi.
FT cituje Mikloša, podľa ktorého môže Európa efektívne odpovedať na výzvy globalizácie iba realizáciou ďalekosiahlych ekonomických reforiem, vrátane liberalizácie pracovného trhu, otvorenia sa zahraničnej konkurencii a racionalizácie sociálnej starostlivosti. "Pre niektoré sociálne skupiny to bude tvrdé. Avšak situácia mnohých ďalších sa zlepší. Skutočnou otázkou je: Aká je alternatíva k reformám? Kto zastaví globalizáciu? Kto zastaví jej globálny tlak? Čím neskôr budú vlády jednať, tým vyššie budú náklady," uviedol Mikloš pre FT.
Podľa britských novín si Miklošove postrehy zaslúžia pozornosť, pretože pri reforme ekonomiky dosiahol v Európe najlepšie výsledky. FT pripomína, že 8 rokov stál na čele transformácie slovenského hospodárstva, ktoré sa pod jeho vedením zotavilo po autoritatívnej vláde Vladimíra Mečiara a zo Slovenska sa stala krajina, kam prúdi vysoký objem priamych investícií, predovšetkým do automobilového priemyslu. Pod jeho vedením sa stabilizovali verejné financie, deregulovala ekonomika, sprivatizovala väčšina štátnych podnikov a spustili sa reformy daňového systému, štátnej správy, zdravotného a sociálneho zabezpečenia. Po Miklošovom radikálnom zavedení rovnej dane sa mnoho ďalších štátov pokúša nasledovať príklad Slovenska.
FT nezabudol pripomenúť, že tieto reformy samozrejme aj niečo stáli a uviedol napríklad rušenie pracovných miest kvôli reštrukturalizácii priemyslu, poplatky za návštevu lekára, rovnako ako demonštrácie a tlak verejnosti na zmiernenie reforiem.
K tohtoročným parlamentným voľbám, pred ktorými majú koaličné strany zatiaľ podľa prieskumov verejnej mienky iba malú podporu, Mikloš povedal, že podľa neho je všetko otvorené. Dodal, že de facto iba strana Smer aktívne nesúhlasí s reformami a že ekonomická transformácia Slovenska nie je vážne ohrozená. "Všetky ostatné strany reformy podporujú, alebo si myslia, že tieto potrebujú iba malé zmeny, avšak nie radikálne zmeny týkajúce sa celej architektúry reforiem."
Mikloš tiež pripustil, že mnoho Slovákov je z reforiem už unavených, avšak poprel, že by nevyhnutne viedli k prehre ich autorov v nadchádzajúcich voľbách. "Nie je pravda, ako sa to väčšinou vníma v západnej Európe, že ak politici realizujú reformy, je to pre nich veľké riziko. Myslím si, že ak by sme tieto reformy neurobili, naše šance na znovuzvolenie by boli ešte menšie. Ak nebudeme opäť zvolení, na vine nie sú reformy."
Podľa FT slovenské skúsenosti môžu slúžiť ako poučenie pre ostatné krajiny. Mikloš uviedol, že najdôležitejším predpokladom reforiem je politická vôľa, nasledovaná víziou, odvahou a voličskou podporou. Tiež si myslí, že s reformami treba začať, čo najskôr po prevzatí moci, pretože náklady na ne sú počas jedného až dvoch rokov viditeľnejšie než výhody, ktoré prinesú. Reformátori, ktorí sa do zmien pustia dostatočne rýchlo, majú preto šancu vidieť ich úžitok predtým, než budú opäť nútení uchádzať sa o priazeň ľudí v ďalších voľbách.
Podľa Mikloša v západnej Európe reformy odďaľuje konflikt medzi krátkodobými záujmami ľudí a politikov a dlhodobými záujmami štátu. "Ak by som mal uviesť tri najvážnejšie problémy západnej Európy, je to absolútne neudržateľný sociálny systém (s opačnými stimulmi, ktoré ľudí odrádzajú od práce), neflexibilný trh práce a absencia spoločného európskeho trhu služieb, ktoré sa dnes na celej ekonomike podieľajú 70 %." Tiež vyzval európske štáty, aby otvorili svoje trhy pre pracovníkov z východnej Európy a zahraničné spoločnosti pôsobiace v oblasti služieb. "Absencia voľného trhu práce a trhu služieb je väčším problémom pre staré než pre nové štáty únie (pretože noví členovia dokážu prilákať investície, ktoré vedú k rastu). V starých členských štátoch absencia spoločného trhu práce a liberalizácie služieb sú jednou z príčin ich nedostatočnej konkurencieschopnosti."
Informoval o tom britský denník Financial Times na svojej internetovej stránke www.ft.com.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. apríl 2024 14:32