11.08.2017, 00:00

Aerolinky vyjde brexit draho. Čakajú na dohodu s úradmi

Spoločnosti očakávajú dohody o doprave. Vystúpením Británie z Únie najviac utrpí nízkonákladový EasyJet.

EasyJet
Zdroj: Reuters

Úvahy o vystúpení z Únie, potom úspešné referendum a napokon prekvapenie z jeho výsledku. Tak vyzerala v minulom roku realita v Spojenom kráľovstve. Odchod Veľkej Británie z Európskej únie spôsobuje množstvo komplikácií vo všetkých odvetviach. Okrem bankovníctva, priemyslu či obchodu sa však výrazne dotkne aj cestovného ruchu, a teda i leteckej dopravy.

Brexit bude najpravdepodobnejšie viesť k odchodu krajiny z jednotného európskeho neba. „V praxi môže dôjsť k tomu, že spoločnosti môžu lietať z Únie do Británie a späť. No nebudú môcť operovať tak ako doteraz v rámci samotnej Británie bez množstva povolení a byrokracie,“ konštatuje letecký publicista časopisu Letectví a kosmonautika Petr Kolman. Rovnaké obmedzenia môžu pocítiť aj britské letecké spoločnosti v Únii. Napríklad EasyJet by musel zrušiť linky v rámci európskych destinácií ako napríklad Viedeň – Neapol či spojenie Praha – Paríž. Preto neustále prebiehajú rokovania leteckých spoločností i štátnych predstaviteľov o tom, aby im umožnili mať základne aj v iných krajinách a lietať neobmedzene, tak ako doteraz.

Riešením je presídľovanie firiem
Letecký trh bol pre prepravcov v rámci Európskej únie liberálny. Mohli mať sídlo kdekoľvek v rámci jednotného európskeho trhu a taktiež pre nich nebolo zložité zakladať nové linky medzi ktorýmikoľvek európskymi metropolami. V súčasnosti platí, že iba letecké spoločnosti, ktoré majú väčšinový podiel spoločnosti v členských krajinách, môžu prevádzkovať lety v rámci Únie.

Práve to je dôvod, prečo letecká spoločnosť British Airways dopadla celkom dobre. Po zlúčení so španielsk

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.