12.09.2017, 00:00

Křetínský vo veľkom nakupuje, za týždeň minul 350 miliónov

Do portfólia Energetického a průmyslového holdingu pribúdajú tri elektrárne vo Veľkej Británii a v Nemecku.

Daniel Křetínský
Zdroj: Peter Mayer

Na akvizície mimoriadne úspešné leto má za sebou stredoeurópsky energetický obor veľkopodnikateľa Daniela Křetínského. Jeho skupina EPH, ktorá zastrešuje celkovo 50 firiem a zamestnáva 25-tisíc ľudí, sa totiž rozrastá o ďalšie tri energetické zdroje. Na Britských ostrovoch finančník ku svojim uhoľným elektrárňam Eggborough a Lynemouth prikupuje dve paroplynové v Langage a South Humber Bank. Ostrovnej firme Centrica za ne zaplatí asi 350 miliónov eur.


V Nemecku zase v priebehu septembra za bližšie nešpecifikovanú cenu ovládne 40 rokov starú čiernouhoľnú elektráreň Mehrum neďaleko Hannoveru. „Ambíciou EPH je naďalej posilňovať pozíciu v oblasti výroby elektrickej energie, ktorá je jedným z najzákladnejších a najmenej zastupiteľných produktov súčasnosti,“ hovorí pre HN hovorca skupiny Daniel Častvaj s tým, že transakcia s nákupom stratového nemeckého zdroja ešte nie je ukončená. Vlastníci elektrárne Mehrum spoločnosti Stadtwerke Hannover a BS Energy však už o chystanom obchode informovali koncom augusta. Analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak akvizície hodnotí ako správny krok. „EPH chce maximalizovať svoj zisk v najbližších piatich až desiatich rokoch. To dosiahne len lacným nákupom konvenčných zdrojov elektrickej energie. Stratégia spoločnosti je teda veľmi jednoduchá a nadpriemerne zisková. Na tom sa v najbližších piatich rokoch nič nezmení,“ uvádza Tomčiak.


Všetky nakupované elektrárne majú za sebou desiatk

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.