13.09.2017, 00:00

Menej administratívy je už evergreen

Byrokracie by malo podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Rastislava Chovanca ubudnúť.

Rastislav Chovanec
Zdroj: Peter Mayer

Chrbtica našej ekonomiky. Tak sa hovorí malým a stredným podnikom na Slovensku. Tých veľkých máme približne 650. Naopak, malých a stredných viac ako 550-tisíc, pričom viac ako pol milióna z nich sú subjekty do desať zamestnancov.
Aj napriek tomu, že malé a stredné podniky si ukrajujú 99,5-percentný podiel zo všetkých podnikov na Slovensku, ich vplyv na ekonomiku je menší, ako by sa mohlo zdať. Zamestnávajú 73 percent ľudí, na tvorbe pridanej hodnoty sa podieľajú 50 percentami a ich export predstavuje menej ako 30 percent. „Z môjho pohľadu sú podniky veľmi dôležité hlavne na lokálnej úrovni v regiónoch, kde sa významne podieľajú na zamestnanosti,“ uviedol v rozhovore pre HN štátny tajomník Rastislav Chovanec. Dôležitý je aj postoj štátu k tomuto sektoru i to, či je jeho podpora na dostatočnej úrovni.


Nové formy podpory
„O zabezpečovanie finančných zdrojov pre malé a stredné podniky sa starajú hlavne inštitúcie ako Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania, Slovenská záručná a rozvojová banka a Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu,“ tvrdí analytik spoločnosti Capital Markets Juraj Chovanec.


Zmien, ktoré významnou mierou ovplyvnili malých a stredných podnikateľov na Slovensku, je niekoľko. Čo sa týka štátnej podpory, je to hlavne zákon z dielne rezortu hospodárstva o malom a strednom podnikaní. „Príkladom sú inovačné vouchery, mentoring a koučing, ktoré sú určené hlavne pre malých a začínajúcich podnikateľov,“ konštatuje Rastislav Chovanec. Medzi nové možnosti patria aj podporné schémy, vďaka ktorým f

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.