12.01.2017, 00:00

Muž, ktorý založil Hospodárske noviny

Vydavateľstvo Mafra Slovakia vydáva napríklad Hospodárske noviny.
Zdroj: Archív

Pracoval ako prvý prokurista Tatrabanky, dal sa však zlákať na novinársku kariéru. A v roku 1899 začal vydávať Hospodárske noviny. Tie sa tak vďaka Petrovi Slavomírovi Kompišovi môžu pochváliť viac ako storočnou históriou. A vďaka jeho synovi aj tým, že na začiatku boli viac-menej rodinnou firmou.

Otec zakladateľ
Peter Slavomír Kompiš bol rodákom z Liptovského Hrádku. Gymnázium vyštudoval v Kežmarku a po jeho skončení sa zamestnal ako učiteľ, neskôr pracoval v martinskej Tatrabanke. Prvé číslo Hospodárskych novín vydal 15. januára pred 118 rokmi. Spočiatku boli mesačníkom, ktorý vychádzal vždy v 15. deň mesiaca na ôsmich stranách. Tlačil ho Knihtlačiarenský účastinársky spolok v Martine. Noviny začali svoj príbeh písať v období silnej maďarizácie a sociálneho útlaku. Na prelome storočí sa slovenský politický život rozdelil na štyri prúdy. Hospodárske noviny sa vydali smerom najstaršieho a najtradičnejšieho, smerom Slovenskej národnej strany. Oficiálnym orgánom strany však boli Slovenské noviny, v ktorých istý čas pôsobil aj samotný Peter Slavomír Kompiš. Ten sa neskôr zúčastnil na rozvoji spoločenského a kultúrneho života slovenských vysťahova

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).