13.06.2017, 00:05

Slovenské letiská majú problém prežiť. Len jediné z nich dokáže zarábať

V dlhoch sa topí Žilina či Piešťany, ktoré čaká mimoriadna schôdza akcionárov.

Letisko Košice
Zdroj: Archív HN

Slovenské letiská zápasia s finančnými ťažkosťami. Minulý rok skončilo so ziskom 1,5 milióna eur iba to košické, ktorého hlavným akcionárom je Letisko Viedeň. Zvyšné, stratové aeroprístavy vlastní štát a samosprávy.

Podľa Ľubomíra Krupára, odborníka na leteckú dopravu a bývalého riaditeľa sliačskeho letiska, je problém v tom, že lietadlá zostávajú v pozadí iných dopravných projektov ako napríklad budovanie diaľnic. „Keď si zoberiete dokumenty o výstavbe dopravnej infraštruktúry z ministerstva, o leteckej doprave sa tam dozviete minimum,“ upozorňuje.

Ministerstvo dopravy však tvrdí, že sa snaží vytvárať pre letectvo dobré podmienky, no v tejto situácii nie je jediným zodpovedným. Letiská sú totiž iba vstupnou bránou a „cestujúcich bude viac, ak budú mať dôvod k nám lietať, a to už je nad rámec úloh, ktoré prináležia letiskám“, tvrdí hovorkyňa rezortu Karolína Ducká.

Na oblasť civilného letectva je každoročne vyčlenený zo štátneho rozpočtu jeden milión eur. Andrej Novák, vedúci kated

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.