08.08.2017, 00:15

Grék poslal Bruselu pravdivé čísla, súd ho potrestal

Grécko
Zdroj: Reuters

Pracovať na štatistickom úrade môže vyzerať ako nudná práca s číslami, kde sa nemôže nič dramatické prihodiť. Bývalý šéf gréckych štatistikov Andreas Georgiou si to však určite nemyslí. Od odvolacieho súdu odišiel s dvojročnou podmienkou za to, že poslal do Bruselu údaje o výške gréckeho dlhu, bez toho aby to konzultoval s vedením úradu.

Naštartoval tvrdé opatrenia

Grécki politici tvrdili, že deficit v roku 2009 nešiel nad 13,6 percenta HDP, a zrejme čakali, že štatistici ich slová potvrdia. Tak to napokon dlhé roky chodilo a nechýbalo veľa, aby sa ustálilo slovné spojenie „nepravdivý ako grécka štatistika“. Lenže Georgiou, ktorý dvadsať rokov pracoval pre Medzinárodný menový fond, na túto hru nepristúpil a do Bruselu v novembri 2010 hlásil schodok 15,4 percenta HDP. Od tohto údaja sa potom odvíjali ďalšie diskusie o pomoci hlboko zadlženej krajine, ktorá by inak skončila v neriadenom bankrote.

Viacero gréckych politikov aj obyčajných Grékov verí, že keby Georgiou poslal do zvyšku Európy odkaz, že rozpočtové manko nie je zase také desivé, nežiadali by veritelia také tvrdé reformy.

Gréci dostali v máji 2010 prvú pôžičku 110 miliárd eur výmenou za to, že vykonajú úsporné opatrenia a zreformujú skostnatené odvetvia svojej ekonomiky. Lenže už o rok neskôr sa ukázalo, že ich napĺňanie viazne a bude potrebná ďalšia pomoc. Ďalší rok znova, potom v roku 2014 a všetko vyvrcholilo v roku 2015, keď

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.