09.08.2017, 11:24

Ceny ropy klesajú, trhy neveria sľubom OPEC

Ceny ropy klesajú, trhy neveria sľubom OPEC
Zdroj: Reuters

Ceny ropy klesli tretí deň po sebe, napriek predbežným údajom o výraznejšom poklese zásob komodity v USA, než predpokladali analytici. Trhy totiž stále pochybujú o tom, či sa Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) podarí znížiť svetové zásoby ropy do takej miery, ako organizácia sľúbila.

Americký ropný inštitút (API) v utorok večer (8.8.) uviedol, že zásoby ropy v USA klesli v minulom týždni o 7,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) na 478,4 milióna barelov. Analytici pritom počítali s poklesom ropných zásob len o 2,7 milióna barelov. Trhy teraz čakajú na dnešné oficiálne údaje, ktoré v popoludňajších hodinách stredoeurópskeho času zverejní americké ministerstvo energetiky.

Zdá sa však, že trhy sú už imúnne voči informáciám o poklese amerických zásob ropy. Mnohí veľkí producenti a medzi nimi aj niektorí členovia OPEC totiž majú problém v dodržiavaní prisľúbených škrtov v objeme ťažby, na čom sa dohodli ešte koncom minulého roka. Dohoda o obmedzení produkcie, ktorá bola pôvodne platná do konca júna a v máji ju predĺžili do konca marca budúceho roka, by podľa OPEC mala znížiť nadmerné zásoby vo svete a podporiť tak ceny komodity. Navyše, Líbya a Nigéria sú spod dohody vyňaté, čo aj využívajú.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s októbrovým kontraktom o 22 centov (0,42 percenta) na 51,92 dolárov (43,95 eura) za barel. Na záver utorkového obchodovania klesla o 0,4 percenta. Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v septembri zaznamenala pokles o 16 centov (0,33 percenta) na 49,01 dolárov  za barel.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.