09.08.2017, 11:41

Čínsky kapitál sa rozleje po celom svete prudším tempom, niektoré sektory ostanú neprístupné

Úrady krajín môžu blokovať čínske ponuky na spoločnosti z odvetvi, ktoré považujú za dôležité pre národné hospodárstvo alebo národnú bezpečnosť.

Infografika
Zdroj: HN

Čínske spoločnosti minú v budúcom desaťročí za nákupy a investície do firiem v zahraničí 1,5 bilióna dolárov (1,27 bilióna eur). To je o 70 percent viac ako v predchádzajúcom desaťročí.

Čiastka prudko vzrastie, hoci regulátori doma aj v zahraničí sa snažia blokovať niektoré dohody. Vyplýva to zo správy právnej firmy Linklaters LLP špecializujúcej sa na poradenstvo pri fúziách a akvizíciách, ktorú zverejnila agentúra Bloomberg.

Povzbudzovanie od vlády

Vládna politika povzbudzuje čínske firmy, aby investovali do výrobných kapacít, najmä do vyspelej technológie. Medzinárodný obchod potom pomôže pokračovať v týchto dohodách. V minulých desiatich rokoch čínski kupci minuli za majetok v iných krajinách 880 miliárd dolárov (745 miliárd eur).

Či bude ponuka od čínskej firmy nakoniec prijatá, bude závisieť od schopnosti týchto firiem prekonať obavy o národnú bezpečnosť a štátne záujmy v danej krajine. Vlani tieto obavy spôsobili krach dohôd v hodnote 75 miliárd dolárov, uvádza Linklaters. Čína tiež bude musieť ustúpiť medzinárodnému tlaku, aby liberalizovala svoje trhy.

Nebezpečenstvo pre Čínu

Regulačné úrady väčšinou blokujú ponuky Číňanov na spoločnosti z priemyselných odvetví, ktoré sa považujú za dôležité pre národné hospodárstvo alebo národnú bezpečnosť, ako infraštruktúra a technológie.

Oživenie fúzií a akvizícií bude tiež závisieť od toho, či čínska vláda zmierni postoj voči veľkým zámorským akvizíciám. Niektorí členovia vlády považujú tieto dohody za hrozbu ekonomického rastu krajiny. Regulátori zvažujú, či tieto obrovské akvizície a nárast dlhu, pretože firmy si často na tieto akvizície požičiavajú, nepredstavujú nebezpečenstvo pre čínsky bankový systém a ekonomiku.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.