10.08.2017, 00:00

Muž, ktorého poučkami sa riadila Amerika. A urobil v ekonomike zázraky

Za hospodárskym úspechom prezidenta Reagana a premiérky Thatcherovej stál legendárny Milton Friedman.

Milton Friedman
Zdroj: Reuters

Jeho liberálne teórie prevrátili naruby dovtedy dominujúcu keynesiánsku ekonómiu, ktorá videla kľúč k porazeniu hospodárskej krízy v masívnych štátnych zásahoch. Bol presvedčeným stúpencom voľného trhu a monetárnej politiky štátu, ktorá sa zakladá na trvalom raste menových zásob. Svojimi myšlienkami výrazne ovplyvnil ekonomickú politiku najdôležitejších západných lídrov 70. a 80. rokov minulého storočia, predovšetkým republikánskeho prezidenta Spojených štátov Ronalda Reagana a britskej konzervatívnej premiérky Margaret Thatcherovej.

Aj preto je americký nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu z roku 1976 Milton Friedman považovaný za jedného z najvýznamnejších ekonómov druhej polovici 20. storočia. „Bol stúpencom doktríny Laissez-faire, čo v skratke znamená ´Nechajte podnikaniu voľný priebeh´, ako aj všeobecne neoklasickej ekonómie. Naopak, odmietal zbytočné fiškálne deficity a vysoké dane. Ako predstaviteľ monetarizmu presadzoval udržanie menovej stability pomocou regulácie množstva peňazí v ekonomike,“ hovorí pre HN David Bohuněk, expert českej spoločnosti Comsense analytics.

Odporca socializmu
Keď sa koncom 70. rokov dostala v Británii k moci konzervatívna premiérka Margaret Thatcherová, krajina bola poznačená piatimi rokmi labouristickej vlády. Dane boli vysoké, odbory mali príliš silnú pozíciu, ktorá bránila reštrukturalizácii podnikov a prepúšťaniu nadbytočných zamestnancov. Štátne spoločnosti, ktoré zamestnávali takmer tretinu celej pracovnej sily Británie, za radom krachovali. Ročná inflácia dosahovala astronomických 18 percent. Kedysi svetová ekonomická veľmoc, ktorá sa čoraz viac zadlžovala, si vyslúžila prezývku pacient Európy.

Thatcherová sa rozhodla pre riskantný krok. Do tímu svojich ekonomických poradcov si po nástupe k moci v roku 1979 prizvala Miltona Friedmana, ktorý sa tri roky po získaní Nobelovej ceny za ekonómiu tešil veľkej prestíži a popularite. Práve on Thatcherovej poradil, aby výrazne zosekala zásahy vlády do fungovania ekonomiky štátu. „Čím menej priestoru necháte vláde, aby ovplyvňovala vaše životy, a čím viac zodpovednosti vezmete do svojich rúk, tým slobodnejší a bohatší budete,“ vysvetľovala legenda svetového liberalizmu jednu zo základných myšlienok svojho diela.

Friedman bol rozhodný odporca socializmu a odmietal teóriu ďalšieho velikána svetovej ekonómie Johna Maynarda Keynesa, ktorý presadzoval veľké intervencie štátu do ekonomiky v čase hospodárskych výkyvov. Ním inšpirovaný smer známy ako keynesiánstvo tvrdí, že v čase problémov treba naštar

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.