11.08.2017, 18:17

Americký dolár o správe o inflácii oslabuje

dolár
Zdroj: Reuters

Americký dolár dnes na devízovom trhu oslabuje. Za poklesom stojí správa o vývoji inflácie v Spojených štátoch za júl, ktorá naznačila, že centrálna banka USA (Fed) bude musieť byť pri rozhodovaní o ďalšom zvýšení úrokových sadzieb v tomto roku obozretnejšia.

Okolo 17:50 SELČ dolárový index, ktorý meria výkon doláru ku košu šiestich popredných svetových mien, oslabil o 0,2 percenta na 93,25 bodu. Voči euru dolár klesol o 0,2 percenta na 1,1795 USD. K jenu zostal kurz dolára takmer bez zmeny na 109,13 JPY. Euro voči jenu posilnilo o 0,2 percenta na 128,71 JPY.

Spotrebiteľské ceny v USA v júli stúpli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 0,1 percenta. V júni zostali bez zmeny. Analytici oslovení agentúrou Reuters čakali zvýšenie cien o 0,2 percenta.

Analytička banky Mizuho Sireen Harajliová upozornila, že ak budú údaje aj naďalej slabšie, než sa čaká, začne trh stavať na to, že Fed už tento rok úroky zvyšovať nebude. Harajliová zatiaľ čaká v tomto roku ešte jedno zvýšenie úrokov a domnieva sa, že ani dnešné čísla nepresvedčia centrálnu banku a tá oznámi začatie znižovania obrovského objemu cenných papierov vo svojom držaní.

K jenu dnes dolár najprv oslabil až na najnižšiu hodnotu za 16 týždňov, svoje však začal znižovať potom, čo ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol, že existuje rusko-čínsky plán na zmiernenie napätia medzi USA a Severnou Kóreou. Japonská mena je považovaná za bezpečnú investíciu v čase neistôt.

"Poslednou vecou, ​​ktorú trhy chcú, je napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Je to situácia, ktorá nemá dobré riešenie, aj keď väčšina ľudí je skeptická k tomu, že Rusko a Čína majú plán na zmiernenie situácie," povedal agentúre Reuters stratég Evercore ISI Stan Shipley.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.