29.01.2013, 13:35

Menový fond dá Rumunsku na reformy viac času

Sídlo MMF vo Washingtone. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Medzinárodný menový fond (MMF) poskytne Rumunsku ďalšie tri mesiace na dokončenie reforiem, ktoré sú podmienkou dohody o pohotovostnej úverovej linke vo výške 5 miliárd eur. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.

Šéf misie MMF Erik de Vrijer dnes novinárom oznámil, že požiada predstavenstvo fondu, aby posunulo Rumunsku termín na zavedenie reforiem z konca marca na koniec júna tohto roka.

Rumunsko, ktoré tvrdo zasiahla hospodárska kríza, muselo radikálne zoškrtať výdavky v roku 2009, keď mu MMF a Európska únia poskytli úver vo výške 20 miliárd eur.

Nová socialistická vláda premiéra Victora Pontu, ktorý zvíťazil v decembrových voľbách, má v parlamente dvojtretinovú väčšinu, takže nebude mať problém presadiť potrebné opatrenia. Ale Ponta sa chce vyhnúť osudu predchádzajúceho pravicového kabinetu, ktorý znížil platy a zvýšil dane, čo sa mu vo voľbách vypomstilo. Na druhej strane, Rumunsko musí zredukovať schodok v rozpočte a splniť ďalšie podmienky MMF, predovšetkým musí začať s privatizáciou, ak chce, aby mu fond predĺžil súčasnú úverovú linku.

Predstavitelia MMF už vyzvali vládu v Bukurešti, aby zaviedla hlboké štrukturálne reformy a zlepšila čerpanie financií z eurofondov, čím podporí hospodársky rast.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.