28.01.2013, 12:22

Vyhliadky eurozóny sa začínajú zlepšovať

Eurozóna by na tom mala byť lepšie. Tvrdí to kľúčový ukazovateľ vývoja hospodárstva.

ECB. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

ECB. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Vyhliadky eurozóny sa začínajú zlepšovať. Kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja jej hospodárstva totiž vlani v decembri vzrástol, už druhý mesiac po sebe, a to najmä vďaka zvýšeniu spotrebiteľskej aj podnikateľskej dôvery. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Z najnovšieho prieskumu inštitútu Conference Board vyplýva, že kľúčový index hlavných ekonomických ukazovateľov LEI (Leading Economic Index), ktorý predpovedá vývoj ekonomiky menovej únie v nasledujúcich šiestich mesiacoch, v decembri vzrástol medzimesačne o 0,4 % na 105,5 bodu. A v novembri sa jeho hodnota zvýšila o 0,6 %.

Ale sprievodný index, ktorý odráža hodnotenie súčasnej hospodárskej situácie v eurozóne, v závere minulého roka klesol na 101,4 bodu z novembrových 191,5 bodu.

Za šesť mesiacov do konca decembra sa LEI zvýšil o 1,1 %, zatiaľ čo hodnota sprievodného indexu súčasnej situácie klesla o 0,7 %.

Index LEI vychádza z ôsmich ukazovateľov, ktoré hodnotia ekonomickú aktivitu v eurozóne, ako sú napríklad index ekonomického sentimentu, index nových objednávok na produkty z eurozóny, index nákupných manažérov a ďalšie významné indikátory.

"Pokrok, ktorý v uplynulých mesiacoch dosiahli európski politici pri riešení krízy, sa už možno začína premietať do zlepšovania nálady v eurozóne," uviedol Bert Colijn, ekonóm Conference Board pre Európu. Zároveň ale pripomenul, že vzhľadom na pokračovanie úsporných opatrení, vysokú nezamestnanosť a slabý globálny dopyt v nasledujúcich mesiacoch neočakáva výrazné oživenie hospodárstva eurozóny.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.