28.12.2012, 16:44

Portugalsku sa nedarí splniť rozpočtové ciele

Krízou zasiahnutému Portugalsku sa naďalej nedarí plniť konsolidačné ciele dohodnuté s medzinárodnými veriteľmi. Za prvých 9 mesiacov tohto roka zaznamenalo rozpočtový deficit vo výške 5,6 % hrubého domáceho produktu (HDP), uviedol dnes portugalský štatistický úrad INE. Lisabon plánuje za celý rok 2012 schodok na úrovni 5 % HDP, informovala agentúra DPA.

Stredo-pravá vláda premiéra Pedra Passosa Coelha nové údaje nekomentovala. Podľa INE predstavuje deficit za prvé tri štvrťroky 6,3 miliardy eur. V rovnakom období vlani dosiahol schodok 6,7 % HDP, čo vtedy zodpovedalo deficitu 8,5 miliardy eur.

Portugalsko dostalo v roku 2011 od krajín eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF) záchranný balík v celkovej hodnote 78 miliárd eur. Lisabon bol na začiatku úspešný vo svojej snahe o ozdravenie verejných financií. Takzvaná Trojka, zložená z Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a MMF, však z dôvodu recesie a výpadku daňových príjmov zmiernila konsolidačné ciele. Portugalsko má tento rok znížiť deficit namiesto 4,5 % HDP len na 5 % HDP. Trojka tiež posunula termín, dokedy má Lisabon skresať schodok na 3 % HDP, a to z roku 2013 na 2014.

V dôsledku úsporných opatrení portugalská ekonomika tento rok klesne minimálne o 3 %. Miera nezamestnanosti sa nachádza na rekordnej úrovni 15,9 %.
Informovala o tom agentúra DPA.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.