29.01.2013, 00:01

Menový fond: Maďarsko potrebuje novú stratégiu

Medzinárodný menový fond (MMF) požaduje od Maďarska, aby sa pri konsolidácii verejných financií vzdalo nekonvenčných opatrení, informovala agentúra Reuters.

Maďarsko by malo prijať novú stratégiu na konsolidáciu rozpočtu a podporiť svoju slabú ekonomiku namiesto zavádzania daní, ktoré narušujú ekonomické prostredie a znižujú dôveru podnikateľov, tvrdí MMF vo svojej aktuálnej správe o maďarskej ekonomike. Fond dodal, že Maďarská národná banka (MNB) by mala "veľmi opatrne" zvážiť, či bude pokračovať v cykle znižovania úrokových sadzieb, pretože to môže oslabiť forint a destabilizovať ekonomiku.

"Je potrebná nová stratégia, aby zabezpečila udržateľnú strednodobú fiškálnu korekciu," uvádza sa v správe MMF. Finančné potreby Maďarska sú vysoké, a preto "môže náhla zmena správania investorov podkopať finančnú stabilitu".

Maďarsko vlani rokovalo s MMF a Európskou úniou (EÚ) o preventívnej úverovej linke, ale rokovania sa zastavili, keďže Budapešť nebola ochotná ustúpiť od nekonvenčných konsolidačných opatrení, ako sú napríklad osobité dane pre finančný a energetický sektor.
MMF uviedol, že maďarská vláda ukázala v roku 2012 vysokú odhodlanosť konsolidovať verejné financie. Konsolidácia je však závislá od jednorazových opatrení. Vzhľadom na súčasnú politiku môže rozpočtový schodok tento rok vzrásť na 3,25 % HDP a ekonomika bude zrejme stagnovať.
Maďarské ministerstvo financií zopakovalo, že vláda chce tento rok udržať schodok pod 3 % HDP.
Informovala o tom agentúra Reuters.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.