01.09.2011, 13:55

Španielsko otestovalo trhy. Požičiava si lacnejšie

Krajine pomohol úsporný kurz vlády rovnako ako nákup dlhopisov eurobankou.

Španielska ministerka hospodárstva Elena Salgadová. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Španielska ministerka hospodárstva Elena Salgadová. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Španielsku klesli úroky, za ktoré si požičiava na trhu. Pomohol mu úsporný kurz vlády rovnako ako nákup dlhopisov Európskou centrálnou bankou (ECB).

Madrid získal z predaja 5-ročných dlhopisov 3,6 miliardy eur. Priemerný výnos klesol na 4,49 % zo 4,87 % na poslednej aukcii podobného dlhopisu, konanej 7. júla.

Dopyt však nebol príliš vysoký, keď prevýšil ponuku len 1,75-násobne. Pre porovnanie na poslednej predchádzajúcej aukcii záujem prevýšil ponuku 2,85-krát. Ministerstvo hospodárstva pôvodne plánovalo predať dlhopisy v hodnote 3 miliardy až 4 miliardy eur.

Aukcia bola prvou skúškou postoja investorov po oznámení, že Madrid si zakotví do ústavy klauzulu, ktorá krajinu do budúcnosti znemožní výrazne sa zadlžovať.

Snahy španielskej vlády o konsolidáciu verejných financií sú konzistentnejšie než v ostatných krajinách bojujúcich s dlhovou krízou, uvádza sa v analýze Landesbank Berlin. Hlavným faktorom terajšej stabilizácie výšky výnosov je však podobne ako v prípade Talianska pomoc ECB, ktorá na sekundárnom trhu nakupuje španielske a talianske bondy.

Informovala o tom agentúra DPA.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.