22.01.2013, 12:32

Španielska sekera bude väčšia, ako sa plánovalo

Podľa španielskeho ministra hospodárstva krajina nesplní cieľ deficitu rozpočtu pre rok 2012.

Španielska vlajka. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Zo Španielska prichádzajú ďalšie zlé správy. Tamojší minister hospodárstva Jose Manuel Soria totiž oznámil, že krajina rok 2012 skončila s deficitom okolo siedmich percent. Únia však Madridu pre minulý rok stanovila cieľ 6,3 percenta HDP. S touto správou prišiel ako prvý portál elperiódico.com.

Väčšia ako plánovaná sekera je však aj tak najväčšou redukciou deficitu Španielska od roku 1987 a škrty bolo najdrastickejšie za posledných 160 rokov. „Španielsko je určite v lepšej kondícii ako bolo na začiatku roka 2012,“ komentoval nesplnenie cieľu minister.

Španielska vlajka. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

„V každom prípade je ešte zďaleka predčasné hovoriť o úplnom spamätaní ekonomiky,“ vyhlásil minister a dodal, že pre rozpočet budú kľúčové prvé mesiace tohto roka. Madrid sa totiž chce vyhnúť oficiálnej žiadosti o pomoc od ECB.

Zlá ekonomická situácia krajiny len ďalej stupňuje separatistické snahy niektorých regiónov. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky vypracovanom agentúrou GESPO podporuje osamostatnenie Katalánska až 56,9 percenta jeho obyvateľov. 69 percent si myslí, že v regióne by sa malo konať referendum o samostatnosti, väčšina (62,9 percenta) si ho však želá až po dohode s centrálnou vládou v Madride. Správu priniesol denník El Periódico de Cataluña.

Samostatné Katalánsko by malo podľa prieskumu fungovať ako „nový štát v rámci Európskej únie“. S plánom na samostatnosť nesúhlasilo 35 percent respondentov. Podpora myšlienky samostatnosti však stúpa, podľa decembrového prieskumu zverejneným agentúrou Reuters bola na úrovni 51 percent.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.