03.02.2013, 17:56

Nemecká opozícia chce koniec cyperského raja

Šéf opozície (na snímke) dal Merkelovej podmienky, inak pomoc pre Cyprus neodsúhlasí.

Peer Steinbrück. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Predseda nemeckej opozičnej strany SPD Peer Steinbrück najnovšie zasiahol do debaty o prípadnom schválení záchranného balíka pre stredomorský Cyprus. Nemecko totiž postupne odoláva tlakom Euroskupiny a očakáva sa, že na balík nakoniec kývne.

Pre Merkelovú to však nebude také ľahké - Steinbrück si stanovil podmienky a povedal ich nemeckému Der Spiegel. Sú celkovo štyri a zahŕňajú „úplné vyfúknutie“ tamojšieho bankového sektora prostredníctvom konsolidácie, definitívne ukončenie prania špinavých peňazí a koniec ostrova ako daňového raja. Poslednou podmienkou je prijatie kontroverznej dane z finančných transakcií, ktorú schválilo aj Slovensko a za účelom jej implementácie vznikla už aj vrámci únie pracovná skupina.

Peer Steinbrück. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

„Všetky tieto podmienky musí kancelárka do bodky splniť,“ vyhlásil. „Týmito štyrmi podmienkami podmieňujeme nás súhlas na udelenie pomoci“.

Merkelová je pritom v tejto otázke na opozícií závislá – už pri posledných finančných injekciách z eurovalu pre Grécko sa totiž v Bundestagu musela obrátiť na sociálnych demokratov, pretože v jej vlastnej koalícií CDU/CSU a FDP sú silné frakcie, ktoré ďalšie peňažné transfery odmietajú.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.