18.09.2012, 00:05

Žiadna komodita. Zlato je menou

Dôležitosť zlata ako meny bude naďalej narastať. Môže za to tlačenie peňazí.

Zlato. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

John Paulson (1955) je zakladateľ a manažér jedného z najznámejších hedžových fondov, Paulson & Co. Pri jeho založení v roku 1994 spravoval fond Paulson & Co. iba 2 milióny dolárov, ktoré boli výlučne Paulsonove úspory a okrem neho v ňom pracoval iba jeden ďalší zamestnanec. Na začiatku sa fond zameriaval primárne na vykonávanie arbitrážnych obchodov. Jeho fungovanie bolo pomerne jednoduché – keď na verejnosť prenikla správa o pripravovanej akvizícii, Paulson okamžite nakupoval akcie preberanej spoločnosti a predával nakrátko akcie preberajúcej spoločnosti.

Zisk v tomto prípade predstavoval rozdiel medzi cenami akcií týchto dvoch spoločností po ukončení procesu akvizície. Túto stratégiu môžeme vo všeobecnosti považovať za relatívne konzervatívnu, no s využitím finančnej páky je možné dosahovať atraktívne výnosy. Hlavné riziko predstavuje situácia, pri ktorej by došlo k stroskotaniu akvizície a akcie obidvoch firiem, no najmä preberanej spoločnosti, by prudko poklesli.

Napriek tomu, že Paulson dosiahol od založenia fondu v roku 1994 zisk až v šestnástich z osemnástich rokov, miliardára a investičnú legendu z neho spravila až posledná finančná kríza. Podľa časopisu Forbes dosahuje v súčasnosti Paulsonov osobný majetok približne 12,5 miliardy dolárov, čo ho v súčasnosti radí na 61. miesto v rebríčku najbohatších ľudí sveta. Veľkou mierou k tomu prispel aj Paulsonov osobný podiel na výnose jeho fondov za rok 2010, keď zinkasoval neuveriteľných 4,9 miliardy dolárov, čím si pripísal rekord v odvetví hedžových fondov.

Zlato. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Obchod storočia

V rokoch 2005 – 2007, keď začal Paulson špekulovať na amerických subprime hypotékach, boli CDS (v podstate poistka proti insolventnosti veriteľa) na tieto hypotéky extrémne lacné. Ponúkali tak výrazne asymetrický výnosový profil, čiže v prípade nepriaznivého vývoja (t.j. pokračovania boomu na trhu nehnuteľností) by Paulson strácal iba malé percento portfólia, ale ak by došlo k spľasnutiu realitnej bubliny, zisky by boli obrovské.

Redakcia Patria.cz ďalej odporúča:

Kyle Bass stavil na pád Japonska

Soros zdvojnásobil svoju pozíciu v zlate

Do čoho investuje Warren Buffet

Pre väčšinu investorov bola v tom čase predstava pádu amerického realitného trhu takmer nemysliteľná a Paulson musel dlho obhajovať svoju investíciu pred vlastnými klientmi. Výsledkom tejto špekulácie, ktorú môžeme bez preháňania označiť aj ako obchod storočia, bolo zhodnotenie majetku vo fondoch spoločnosti Paulson & Co. o viac ako 600%, čo predstavovalo celkový zisk takmer 15 miliárd dolárov.

Portfólio plné zlata

Po sérii ziskových rokov nasledoval doteraz najhorší rok v Paulsonovej kariére. V roku 2011 dosiahla celková strata v jeho fondoch až 13,4 miliárd dolárov, čo malo za následok odlev investorov. Dôvodom bola stávka na silné ekonomické oživenie Európy, ktoré sa nakoniec nekonalo a Paulson neskôr s poľutovaním uznal, že sa mal vydať skôr konzervatívnejšou cestou, ktorú preferoval aj predtým. Podľa vlastných slov je jeho stratégiou nie je v každom okamihu prekonávať trh, čo je nemožné, ale prekonať ho v dlhodobejšom časovom horizonte.

V súčasnosti Paulson spravuje portfólio vo výške približne 11 miliárd dolárov a viac ako 41% z týchto prostriedkov má cez rôzne inštrumenty investovaných do zlata. Viac ako štvrtinu, t.j. približne 28 %, portfólia má investovaných do najväčšieho ETF fondu, ktorý kopíruje cenu zlata – SPDR Gold Trust (GLD.P), pričom v druhom kvartáli zvýšil tento podiel o 26%. Prikúpil aj akcie spoločnosti, ktorá ťaží zlato - Novagold Resources a zvýšil tak jej podiel o 13 %.

V jeho portfóliu nájdeme aj ďalšie spoločnosti, ktoré pôsobia v oblasti ťažby zlata, konkrétne Anglogold Ashanti (AU.N) a Gold Fields (FI.N). Paulsonov fond má nakúpené aj akcie niekoľkých finančných inštitúcií. V druhom kvartáli znižoval podiely v spoločnostiach Hartford Financial Group (HIG.N), Capital One Financial (COF.N) a CNO Financial Group (CNO.N).

Dôvodom alokácie takmer 13% portfólia do akcií ťažobných spoločností je pretrvávajúca divergencia medzi akciami spoločností z oblasti ťažby zlata a fyzickým kovom. Za posledných päť rokov dosiahol Gold Trust (GLD.P) zhodnotenie približne 137,48%, zatiaľ čo akcie ťažobných spoločností (GDX) iba 18,43%. K divergencii medzi vývojom ceny zlata a ťažobných spoločností pritom došlo až počas finančnej krízy v roku 2008, dovtedy sa ich akcie a fyzické zlato pohybovali takmer identicky. Existuje preto predpoklad, že akcie ťažobných spoločností dobehnú rast ceny zlata a sú tak v súčasnosti podhodnotené voči samotnému kovu.

Zlato je mena

Vzhľadom na veľkosť pozície predstavuje investícia do zlata Paulsonovu najväčšiu a najodvážnejšiu investíciu v posledných rokoch. Vysoká volatilita viacerých akcií z oblasti ťažby zlata je tiež dôvodom poklesov niekoľkých Paulsonových fondov. Ku krátkodobým výkyvom na trhu so zlatom a ťažobnými spoločnosťami sa vyjadril nasledovne: “Zlato vnímame ako menu, nie komoditu. Jeho dôležitosť ako meny bude naďalej narastať, keďže hlavné svetové centrálne banky pokračujú v tlačení peňazí”.

Aj keď by už mohol prestať pracovať, nevie si to podľa vlastných slov predstaviť: „Niektorých ľudí baví hrať šach, niekoho backgammon. Pre mňa je toto ako hra a hranie hier ma baví. Je to ale väčšia zábava, keď vyhrávate.“

(Zdroje: SEC, Reuters, Business Week, Forbes)

Katarína Obická

Patria Direct SK

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.