13.02.2013, 00:04

Nemci majú recept na krízu. Skrátenie pracovného času

Desiatky nemeckých osobností chcú rozbehnúť ekonomiku znížením pracovného času.

Nemecko. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Keď nejde zvýšiť príjmy inak, musíme obmedziť dostupnosť pracovnej sily. Najlepšie skrátením pracovnej doby. Tak znie návrh skupiny desiatok nemeckých osobností, ktorý teraz hýbe Spolkovou republikou. Zamestnávatelia to odmietajú ako absurdný krok.

Desiatky nemeckých politikov, vedcov a odborárov majú jednoduchý recept na spomalenie ekonomiky. Stačí skrátiť pracovnú dobu a všetci budú spokojní.

Aspoň to tvrdí skupina politikov a ďalších osobností nemeckého verejného života v otvorenom liste z tohto týždňa.

Nemecko. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters


"Férové ​​rozdelenie práce prostredníctvom kolektívneho skrátenia pracovného času je nevyhnutné," píše sociálny vedec Mohssen Massarrat, jeden z autorov listu.

Aj ďalší z iniciátorov akcie, ekonóm Heinz Bontrup tvrdí, že len skrátenie pracovného času a tým obmedzenia pracovnej sily pomôže zvýšiť príjmy ľudí a zastaviť ďalší nárast počtu ľudí bez práce.

Predstavitelia zamestnávateľov a Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory takúto požiadavku striktne odmietajú s tým, že by to naopak viedlo k rušeniu pracovných miest.

"Umelé zníženie pracovného času by bolo úplne kontraproduktívne," hovorí k tomu Martin Wansleben z Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory.
Podľa nemeckého zväzu zamestnávateľov je návrh úplne absurdný. "Náklady na mzdy by tým drasticky stúpli a nedostatok odborníkov, ktorý je už teraz, by to podstatne zostrilo," uviedol k tomu vo vyhlásení zväz.

Debata o šesťhodinovej pracovnej dobe ale nie je len výkrikom ľavicových politikov a ekonómov. Úplne vážne ho presadzuje aj sociálnodemokratická strana SPD. Podľa jej návrhu, s ktorým chce uspieť v tohtoročných voľbách do spolkového snemu, by sa tak krátka pracovná doba týkala rodičov s malými deťmi.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.