14.01.2013, 12:25

Ceny rastú najpomalšie za dva roky

Tempo rastu inflácie na Slovensku sa znížilo na úroveň 3,2 percenta, počas roka ešte spomalí.

Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer

Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer
Rast cien na Slovensku spomalil. Počas posledného mesiaca minulého roka sa znížilo tempo rastu inflácie na úroveň 3,2 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad. Medziročná inflácia bola tak najnižšia od januára 2011.

Dôvodom decembrového spomalenia je najmä vývoj v doprave a taktiež v prípade alkoholu a tabaku. "Už v novembri vyprchal efekt zdražených cestovných lístkov, ktorý na infláciu vplýval celý rok," vysvetľuje analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Oproti decembru roka 2011 si Slováci priplácali najviac v prípade vzdelávania, potravín, nealkoholických nápojov či zdravia.

Naše peňaženky boli v predvianočnom období podľa Poštovej banky menej zaťažené ako počas novembra, keď bola inflácia o 0,1 percenta vyššia. Medzimesačne zlacnelo oblečenie, obuv či alkohol, naopak zdraželo najmä bývanie, voda, elektrina a plyn. V priemere vzrástli ceny za celý vlaňajší rok o 3,6 percenta.

You need to upgrade your Flash Player

Sadovská očakáva, že v úvode tohto roka by mohla inflácia klesnúť pod tri percentá a ceny by mohli rásť pomalšie ako minulý rok. Rast cien by mohol podľa Ľubomíra Koršňáka z UniCredit bank klesnúť pod 2,5 percenta.

Infláciu budú ťahať nahor najmä ceny potravín, no pribrzdí ju nízky spotrebiteľský dopyt. "Očakávané spomalenie inflácie by v budúcom roku mohlo aspoň čiastočne zmierniť pokles reálnej mzdy," uzavrel Koršňák.

Za čo sme si najviac priplácali

- vzdelávanie o 6 percent

- potraviny a nealkoholické nápoje o 5,6 percenta

- zdravie o 5,5 percenta

-alkohokické nápoje a tabak o 4,2 percenta

Čo najviac zlacnelo

- nábytok a vybavenie domácností o 0,7 percenta

- pošty a telekomunikácie o 0,8 percenta

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.