19.02.2013, 08:34

Ropa zlacnela, môže za to Draghi

Ceny ropy dnes klesli.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi totiž popísal ekonomické vyhliadky eurozóny v najbližšom období ako slabé, informovala agentúra AP.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s marcovým kontraktom sa dnes o 7.39 SEČ predával po 95,41 USD (71,46 eura). To je o 45 centov menej ako v piatok (15. 2.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. V pondelok (18.2.) boli americké burzy zatvorené pre sviatok. Kontrakt počas piatka oslabol o 1,45 USD a uzavrel na úrovni 95,86 USD za barel.

Commodity Futures Charts

Aprílový kontrakt na ropu Brent dnes ráno zlacnel o 12 centov na 117,26 USD/barel.

Commodity Futures Charts

Draghi v Európskom parlamente povedal, že vyhliadky ekonomiky eurozóny zostávajú na začiatku roka 2013 slabé, "postupné oživovanie ekonomiky očakáva na konci roka". ECB predpovedá, že ekonomika menovej únie tento rok klesne o 0,3 %.

Investorom spôsobuje obavy aj politický vývoj v krízou zasiahnutých krajinách, v Španielsku a Taliansku. V Španielsku rastie tlak na to, aby premiér Mariano Rajoy kvôli korupčnému škandálu odstúpil. V Taliansku predvolebné prieskumy favorizujú bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý zrejme nebude pokračovať v začatej fiškálnej konsolidácii.
Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.