29.05.2013, 11:40

Európa je v pozore. Čínsky drak spomaľuje

Druhé najväčšie odbytisko európskych firiem stráca dych. MMF znížil prognózy rastu.

Čína / Ilustračné foto. Reuters

Menový fond nemá pre Čínu dobrú správu. Nepoteší však ani európske firmy, ktoré do krajiny exportujú. Čína porastie menej, odhadujú analytici fondu a predpovedajú, že rast hospodárstva ani v nasledujúcich dvoch rokoch neprekoná osempercentnú hranicu. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

MMF vo svojej najnovšej správe zrevidoval prognózy o vývoji v tamojšej ekonomike. Tá má tento a budúci rok narásť zhodne o 7,75 percenta. Odhad z apríla pritom ešte hovoril o 8-percentnom raste tento rok a 8,2-percentnom budúci rok. Fond zmenu svojho odhadu zdôvodnil neočakávaným spomalením čínskej ekonomiky v prvom kvartáli tohto roka a vyzval krajinu na hlboké štrukturálne reformy.

Čína / Ilustračné foto. Reuters

Čína a Európa sú pritom tesne prepojené - krajina je pre firmy z EÚ po USA druhým najvyšším odbytiskom (pre čínske firmy je únia dokonca najväčším exportným partnerom), pričom vzájomný obchod stále rastie. Podľa odhadov Európskej komisie už teraz dosahuje objemy jednej miliardy denne. V posledných rokoch sa drasticky zvýšil najmä vývoz Európy do tejto krajiny.

Ťahákom európskeho biznisu v krajine sú najmä sofistikované strojárenské výrobky, ako automobily, lietadlá, ale aj rodukty chemického priemyslu. Práve európske automobilky našli v krajine v posledných rokoch vítané odbytisko a giganty ako Volkswagen, ktorý má závod aj u nás, sa tak odpútali od stagnujúceho európskeho trhu.

 

Report si všíma aj ďalší nepriaznivý trend - rekordný nárast zadlžovania sa Číňanov. Obmedzenie expanzie na úverovom trhu síce krajine prinesie v krátkodobom horizonte pomalší rast, hospodárstvo sa však vďaka tomu dostane na udržateľnejší chodník, radí fond.

V súvislosti s očakávaným spomalením Menový fond opäť vyzval Peking, aby uskutočnil potrebné reformy vedúce k väčšiemu otvoreniu sa ekonomiky, ktoré by poviedli k nárastu investícií.

"Jüan je stále mierne podhodnotený," zopakoval stanovisko fondu na tlačovke v Pekingu jeho podpredseda David Lipman. V budúcnosti sa čísnska mena miernemu posilneniu nevyhne, rovnako ako zmierneniu kontoroly úrokových mier a výmenných kurzov. Peking však tieto tvrdenia dlhodobo odmieta a v minuloročnej výročnej správe ho dokonca označil za "mierne nadhodnotený". Jüan proti doláru minulú rok posilnil o 3,6 percenta.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.