12.10.2015, 15:08

Čína má veľký plán. 70 miliónov ľudí chce vyslobodiť z chudoby

Podľa oficiálnou hranicou chudoby žije zhruba 70 miliónov Číňanov. Ich ročný príjem nedosahuje 362 dolárov.

Čína má veľký plán. 70 miliónov ľudí chce vyslobodiť z chudoby

Čína chce počas nasledujúcich šiestich rokov zlepšiť životnú úroveň všetkých 70 miliónov ľudí, ktorí žijú pod oficiálnou hranicou chudoby. Informoval o tom v pondelok predstaviteľ vládnej komisie pre boj s chudobou.

Podľa údajov štatistického úradu krajiny sa pod hranicou chudoby nachádza zhruba 70 miliónov Číňanov, ktorých príjem je nižší ako 362 USD ročne. Napriek silnému hospodárskemu rastu za posledné dve dekády chudoba v Číne pretrváva najmä vo vidieckych oblastiach, kde nedostatok pracovných príležitostí vedie k sťahovaniu ľudí v produktívnom veku do miest.

"Máme šesť rokov na to, aby sme úplne vykorenili chudobu," uviedol námestník riaditeľa komisie pre boj s chudobou Hong Tianyun. Pre dosiahnutie tohto cieľa bude podľa neho kľúčová zvýšená angažovanosť miestnych vlád.

Podľa štátnej tlačovej agentúry Sin-Chua sa vlani z chudoby vyslobodilo zhruba 12,3 milióna ľudí, pričom v roku 2011 to bolo 43,3 milióna osôb. Vláda v Pekingu si pôvodne predsavzala skoncovať s chudobou do roku 2020. K zlepšeniu životných podmienok chudobných majú prispieť bezplatné učňovské školy a programy na podporu podnikania, ako aj investície do verejných služieb, zdravotníctva a infraštruktúry na vidieku.

Rozdiely medzi bohatými a chudobnými v Číne sa prehlbujú aj v dôsledku spomalenia druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Veľkým problémom je tiež vytváranie pracovných miest pre absolventov vysokých škôl. Peking označuje za najvyššiu prioritu zabránenie nástupu masovej nezamestnanosti.
1 EUR = 1,1362 USD

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.