20.03.2014, 19:00

Zo šperkov presedlal na cumlíky. A stal sa miliardárom

Darrell Cavens, zakladateľ obchodu zulily.com sa stal novým miliardárom aj vďaka úspechu jeho firmy na burze.

Zo šperkov presedlal na cumlíky. A stal sa miliardárom

Zľavových portálov sú na svete tisícky a zdá sa, že svoj vrchol majú z sebou. To ale neplatí pre 41- ročného Kanaďana Darrella Cavensa, zakladateľa obchodu Zulily.com. Zvolil si totiž cieľovú skupinu, ktorá je ochotná míňať peniaze. A síce matky. Cavensa povzbudili úspechy firmy a rozhodol sa uviesť jej akcie na burzu. A práve vďaka nej je z neho miliardár. Cena jeho firmy vzrástla od burzového debutu o 60 percent na vyše deväť miliárd dolárov. Majetok Darrella Cavensa odhadla agentúra Bloomberg na 1,4 miliardy dolárov.

Chcem svoj biznis

Cavens pred rozbehom vlastnej firmy pracoval pre Microsoft, Starwave, alebo on-line predajcu šperkov Blue Nile. Práve tu načerpal skúsenosti z internetového marketingu, ktoré sa rozhodol využiť vo svojom vlastnom obchode. Zistil totiž, že matky dokážu na svoje deti minúť veľké peniaze, najmä ak ide o kvalitné a značkové veci. Zulily.com spočiatku predával iba potreby pre deti, detské oblečenie a hračky. Neskôr rozšíril sortiment aj o veci pre mamy. Predáva ich formou zľavových kupónov. Na podobnom princípe fungujú napríklad aj slovenské portály Zľava Dňa, či Zľavomat. „Vďaka jedinečnej štruktúre nákladov dosahuje Zulily zisk a navyše dokáže predať tovar s veľkou zľavou,“ vysvetľuje Mark Miller, analytik firmy William Blair & Co, ktorého citovala agentúra Bloomberg. „Navyše, očakáva sa od nej dvojciferný rast tržieb a tiež rastúci počet nových zákazníkov,“ dodáva analytik.

Nápad s burzou

Obchod Zulily sa dostal do povedomia investorov v okóbri minulého roka, kedy sa Cavens rozhodol uviesť akcie firmy na burzu. Bol to skvelý nápad, pretože po akciách mamičkovského zľavového portálu sa len tak zaprášilo. Od uvedenia na burzu vzrástla hodnota akcií o 63 percent a firmu ohodnotili na vyše deväť miliárd dolárov. Majiteľ vlastní asi 17 percent akcií, čo z neho robí miliardára s majetkom asi 1,4 miliardy dolárov. Zulily zopakovala scenár Facebooku, akurát v kratšom čase. Rovnako, ako najväčšia sociálna sieť uviedla akcie na trh s cenou 38 dolárov. Facebook aj Zulily sa dnes obchodujú za asi 60 dolárov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.