08.01.2016, 15:37

V Číne zmizol ďalší miliardár. Hľadá sa vplyvný šéf módneho reťazca

V Číne zmizol ďalší miliardár. Hľadá sa vplyvný šéf módneho reťazca

V Číne zmizol ďalší miliardár, zakladateľ a generálny riaditeľ odevného reťazca Metersbonwe Čou Čcheng-ťien. Firma vo štvrtok oznámila, že so svojím šéfom stratila kontakt. Miestne médiá špekulujú, že Čoua a tajomníka podnikovej rady vzali do väzby čínske úrady. Obchodovanie s akciami firmy bolo po tomto oznámení pozastavené.

Čou je jedným z najbohatších ľudí v Číne. Podľa špecializovaného časopisu Hurun sa jeho čisté imanie odhaduje na viac ako štyri miliardy dolárov (3,7 miliárd eur).

V Číne v posledných mesiacoch zmizlo viacero bohatých a vplyvných obchodných magnátov. Niektorí z nich sa neskôr znovu objavili a vrátili sa do svojich funkcií. Iní sú ale naďalej preč. Väčšina týchto prípadov je súčasťou vládnej kampane proti korupcii, napísal v piatok spravodajský server CNN. Vysvetlenie ich neprítomnosti nezriedka chýba.

Vlani v decembri stratil kontakt so svojím šéfom a zakladateľom popredný čínsky investičný konglomerát Fosun International. Špekulovalo sa, že zmiznutie súvisí s bojom Pekingu proti korupcii. Firma neskôr uviedla, že Kuo Kuang-čchang pomáhal úradom pri vyšetrovaní, ktoré sa týkalo skôr jeho osobných než podnikových záležitostí.

Spoločnosť Metersbonwe vznikla v roku 1995. Niekdajšia krajčír Čou z nej odvtedy urobil jednu z najznámejších značiek mladej módy v najľudnatejšej krajine sveta, akokoľvek za hranicami Číny je prakticky neznáma. Jej názov bol zostavený z čínskych znakov tak, aby vznikal dojem zahraničnej značky a priťahoval čínsku klientelu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.