21.01.2014, 11:10

Pracovný trh tak skoro neožije. Ekonomika je stále krehká

Pracovný trh tak skoro neožije. Ekonomika je stále krehká

Zotavovanie globálnej ekonomiky bolo minulý rok príliš krehké na to, aby prispelo k oživeniu pracovného trhu. Vyplýva to z najnovšej správy Medzinárodnej organizácie práce (ILO), z ktorej cituje agentúra RTTNews.

„Zamestnanosť rastie len mierne a nezamestnanosť sa naďalej zvyšuje, zvlášť nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi," uviedla ILO v najnovšej správe o globálnych trendoch na trhu práce (Global Employment Trends). Podľa údajov ILO počet nezamestnaných vo svete minulý rok vzrástol o 5 miliónov na takmer 202 miliónov ľudí a globálna nezamestnanosť dosiahla 6 %. Miera nezamestnanosti medzi mladými vo veku od 15 do 24 rokov pritom dosiahla 13,1 %, bez práce bolo 74,5 milióna mladých. ILO odhaduje, že pri súčasnom tempe prírastku nových pracovných miest do roku 2018 pribudne vo svete zhruba 200 miliónov nových pozícií. To je ale menej, ako je potrebné na to, aby pracovný trh dokázal "absorbovať" nových absolventov.

Svetová organizácia zároveň pripomína, že v niektorých krajinách, ako je napríklad Grécko a Španielsko, je bez práce viac ako štvrtina obyvateľov v produktívnom veku. Navyše, stále viac absolventov a potenciálnych zamestnancov zostáva bez práce, čím sa znižuje a "zastaráva" ich kvalifikácia a stúpa počet dlhodobo nezamestnaných. „Je preto potrebné, aby politici znova zvážili opatrenia na podporu zamestnanosti," domnieva sa generálny riaditeľ ILO Guy Ryder, podľa ktorého je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na urýchlenie tvorby nových miest a podporiť podniky, ktoré ich vytvárajú.

Redukcia vládnych výdavkov a zvýšenie spotrebných daní v mnohých vyspelých štátoch mali negatívny vplyv na súkromné podniky aj domácnosti. Navyše, nedostatočná koordinácia menovej a fiškálnej politiky výrazne zvýšila neistotu na pracovnom trhu. Zamestnávatelia sa tak často zdráhajú najať nových ľudí, prípadne investovať vyššie sumy do ďalšieho rozvoja firiem, dodáva ILO.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.