05.01.2016, 10:57

Briti sa zahrávajú s ohňom. Brexit je stále reálnejší a znamená veľkú hrozbu

Odchod Britov z Európskej únie je až nebezpečne reálny. Mal by ale negatívny dopad na ekonomiku ostrovnej krajiny.

Briti sa zahrávajú s ohňom. Brexit je stále reálnejší a znamená veľkú hrozbu

Odchod Britov z EÚ by mal negatívny dopad na britskú ekonomiku. Napriek tomu je pravdepodobnosť takzvaného "Brexitu" takmer päťdesiatpercentná, upozorňujú analytici banky Société Générale. Tí zároveň pred dopadmi odchodu krajiny z európskeho spoločenstva varujú, píše iDnes.cz.

Podľa analytikov francúzskej banky je pravdepodobnosť odchodu Britov z EÚ presne 45 percent. Píše o tom The Telegraph.

Hoci presný dátum referenda nie je zatiaľ známy, Société Générale odhaduje, že by vláda mohla hlasovanie usporiadať v lete, po dokončení vyjednávania Británie s Európskou úniou. "Zdá sa, že finančné trhy berú túto udalosť málo do úvahy," hovorí šéf globálneho výskumu investičnej banky Patrick Legland. "Pritom je tu vysoké riziko, že odchod Británie z európskeho spoločenstva bude pre krajinu znamenať výrazné ekonomické škody," dodáva Legand.

Dôsledky Brexitu by podľa Société Générale pocítila tiež eurozóna. Ekonomika eurozóny by sa po odchode Británie z EÚ v nasledujúcich desiatich rokoch znížila až o 0,25 percenta. Ostrovné kráľovstvo by však za Brexit zaplatilo ešte viac. Odchod z EÚ by z hospodárskeho rastu Británie odkrojil v budúcej dekáde pol až percento ročne.

Tiež Bank of America v novembri svojich klientov varovala pred rozhodnutím Británie z EÚ odísť. Podľa najväčšej komerčnej banky v USA by Brexit mohol ohroziť financovanie rekordného deficitu štátnych financií Veľkej Británie. Ďalší experti zas varujú pred vyššou infláciou a tiež recesiou, ktorá by mohla krajinu zasiahnuť bezprostredne po hlasovaní.

Aj napriek ekonomickému nebezpečenstvu je podľa prieskumov diskusia o vplyvoch Brexitu medzi najposlednejšími hrozbami, ktorým by mohol biznis v Británii v roku 2016 čeliť.

Pre zotrvanie Británie v Európskej únii sa postavila aj väčšina z viac než stovky ekonómov, ktorých sa denník Financial Times pýtal na to, či by Británii odporučili z EÚ vystúpiť. Brexit by bol pre viac ako polovicu oslovených ekonómov najväčším rizikom britskej prosperity.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.