11.11.2013, 16:06

Kde hrozia nové bubliny? K nafúknutiu môže prispieť aj ECB

ECB prekvapivo znížila sadzby, čo spôsobilo pád eura. Dopovanie bánk likviditou pred prebraním dohľadu nad nimi však môže byť nebezpečné.

Kde hrozia nové bubliny? K nafúknutiu môže prispieť aj ECB

Americká ekonomika dokázala minulý týždeň dvakrát výrazne prekvapiť. Prvý výsledok, ktorý nikto nečakal, bol výborný rast amerického HDP za 3Q. Očakávalo sa, že rast bude kvôli núdzovému režimu US vlády veľmi slabý, no nakoniec rast potešil výsledkom až 2,8%. V piatok pokračovali výborné dáta z US. Nad konsenzom totiž skončil aj výsledok tvorby pracovných miest za mesiac október. Ekonomika totiž vytvorila až 204 tis. pracovných miest (všetky v súkromnom sektore), pričom konsenzus očakával len 120 tis. pracovných miest. Tiež revízia predošlých dát pridala 60 tis. pracovných miest, takže reakcia bola na akciovom trhu pozitívna. Piatkový akciový kokteil: Dow Jones +1,08%, SP500 +1,34%, Nasdaq Composite +1,60%.

Keď sme už hovorili o prekvapeniach z minulého týždňa, určite zaujalo aj prekvapivé zníženie základnej úrokovej sadzby od ECB. Pretože zníženie nečakal takmer nikto, zodpovedala tomu aj reakcia eura, ktoré zaznamenalo silný prepad. Hneď po znížení sadzieb na rekordné minimum sa začalo hovoriť o tom, čo bolo dôvodom tohto kroku. Okrem tých klasických ako riziko pokračovania poklesu miery inflácie, silné euro a vysoká nezamestnanosť sa hovorí aj o tom, že dôvodom je snaha nadopovať banky likviditou, aby ich bilancie vyzerali lepšie, kým nad nimi začne ECB preberať dohľad. Podľa údajov spoločnosti PwC majú európske banky na svojich bilanciách úvery, ktoré sú nesplácané viac ako 90 dní až v objeme 1,7 bilióna eur. Tým, že bilancie stále vytvárajú bankám vrásky na čele, tie radšej neposkytujú úvery a snažia sa „polepiť“ problémové bilancie tým, že sa „nadopujú“ likviditou.

Podľa dát, ktoré skompilovala banka JP Morgan,  bola globálna peňažná zásoba M2 k septembru tohto roka na úrovni 66 biliónov USD. Rastie tempom 4,6%, kým globálna inflácia dosahuje len 2%. Pomer medzi rastom peňažnej zásoby a rastom inflácie je aktuálne najvyšší minimálne od roku 1990. Pretože predtým likvidita nezvykla takto výrazne rásť je aktuálne podľa banky rast likvidity najväčší v histórii.


Dostupnosť likvidity pomáha akciovému trhu v silnom raste. Už Warren Buffett hovoril, že najlepším indikátorom toho, či je trh nadhodnotený alebo podhodnotený, je porovnanie totálnej trhovej kapitalizácie celého akciového trhu k HDP krajiny. Úroveň na 100% je vhodne ocenený trh, kým pod 100% je podhodnotený trh. Pretože sledovať tento pomer pri emerging markets je problematické vzhľadom na málo vyspelý trh, použila spoločnosť Guggenheim Partners porovnanie tohto pomeru s 10-ročným priemerom. Výsledkom je, že najviac nadhodnotený trh je v Turecku, Mexiku a Južnej Kórei, kým najpodhodnotenejší akciový trh je v Rusku, Taliansku a Španielsku.


Akciový trh v US ostáva stále pozitívne naladený a preto ponechávame výhľad rastový. Tento týždeň príliš veľa rizík pre akciový trh nevidíme a preto očakávame dosiahnutie nových maxím.

Ján Beňák

analytik TRIM Broker

Obchodovanie s TRIM Broker

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.