05.02.2016, 16:25

Číne zachutilo Grécko, po stámiliónovej ponuke za prístav si brúsi zuby na železnice

Číne zachutilo Grécko, po stámiliónovej ponuke za prístav si brúsi zuby na železnice

Čínska spoločnosť COSCO, ktorá ako jediná predložila ponuku v privatizácii najväčšieho gréckeho prístavu Pireus, má záujem aj o železničnej spoločnosť TRAINOSE. S odvolaním sa na informované zdroje to dnes uviedla agentúra Reuters. COSCO má v pláne vytvoriť európske centrum pre prekládku tovaru a v prípade, že získa prístav Pireus aj firmu TRAINOSE, získala by námorné spojenie so Suezským prieplavom a železničné spojenie na Balkán a do strednej a východnej Európy.

Spoločnosť COSCO je jediným záujemcom o 67 percent akcií v najväčšom gréckom prístave a minulý mesiac ponuku zvýšila na 400 miliónov dolárov (357 miliónov eur). Očakáva sa, že bude čoskoro vymenovaná prioritným investorom. Pireus je významnou námornou bránou do Ázie, východnej Európy a severnej Afriky.

V prípade železničnej spoločnosti ale čínsku firmu čaká zrejme konkurencia. Podľa zdrojov má záujem o TRAINOSE okrem iného americký železničnej holding watc. Záujem má aj bližšie neurčená grécka skupina, ktorá podľa zdroja teraz hľadá partnera.

Grécka privatizačná agentúra HRADF vyzvala prípadných záujemcov, aby vyjadrili predbežný záujem o privatizáciu TRAINOSE od 1. februára. TRAINOSE je jediným poskytovateľom železničných služieb v Grécku.

Špekuluje sa tiež, že COSCO predloží ponuku na rozvoj a prevádzku gréckeho centra pre nákladnú dopravu s prístupom k železničnej sieti a prístavu Pireus. Záväzné ponuky majú byť predložené do 31. mája.

COSCO vlastní okrem iného aj podiely v termináloch Suezkého prieplavu a v belgických Antverpách.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.