05.01.2016, 15:51

Jaguar spoznal zhotoviteľa továrne pri Nitre, víťaz výrazne podliezol cenu

Celková cena zákazky s názvom Príprava strategického parku Nitra bola predpokladaná na úrovni 135 miliónov eur bez DPH.

Jaguar spoznal zhotoviteľa továrne pri Nitre, víťaz výrazne podliezol cenu

Stavebné práce v strategickom parku v Nitre, kde majú vyrásť výrobné linky automobilky Jaguar, bude zabezpečovať firma STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo. Vyplýva to z údajov, ktoré vo svojom vestníku zverejnil Úrad pre verejné obstarávanie.

Obstarávanie formou rokovacieho konania bez zverejnenia vykonala spoločnosť MH Invest, ktorá si firmu STRABAG vybrala spomedzi štyroch uchádzačov.

O milióny nižšia cena

Konečná cena zákazky s názvom Príprava strategického parku Nitra  po verejnom obstarávaní je 123 098 661,80 eura bez DPH. Čo je o takmer 12 miliónov eur menej ako sa plánovalo.

Podľa vestníka zabezpečí spoločnosť STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo v rámci zákazky zameranie územia, inžiniersko-geologický prieskum na externú infraštruktúru a ďalšie prípravné práce. Okrem toho zabezpečí aj projektovú dokumentáciu a v rámci stavebných prác aj hrubé terénne úpravy, odvodnenie okolitého územia a výstavbu inžinierskych sietí.

Rok 2015 sa do firemných kroník navždy zapíše ako ten, v ktorom sa pre Slovensko rozhodla štvrtá automobilka. Práve príchod Jaguar Land Rovera bol najväčším prekvapením roka. V jeho tieni zostávajú aj také udalosti ako zatváranie výrobného závodu Coca-Coly na Slovensku či koniec výroby televízorov v Novom Meste nad Váhom.

Tisícky pracovných miest

Ďalšie tisícky vytvoria dodávatelia a subdodávatelia. „Navyše každé vytvorené pracovné miesto v automobilovom priemysle umožní vytvoriť ďalších 2,5 pracovného miesta v pridružených odvetviach,“ tvrdí analytik Capital Markets Lukáš Lóci. Indický denník The Economic Times dokonca odhadol, že Jaguar vytvorí u nás až 50-tisíc nových pracovných miest. Naši analytici však tieto odhady považujú za nadnesené.

O prácu v novej automobilke Jaguar Land Rover v Nitre sa prostredníctvom dotazníka ústredia práce uchádza 11.600 ľudí. Celkovo na stránku Internetového sprievodcu trhom práce, kde je tento dotazník umiestnený, kliklo 92.000 ľudí.

Jaguar bude najštedrejší

Celkovo to znamená, že automobilka Jaguar bude najštedrejšia. Ponúkne najvyššie platy vzhľadom na priemerné platy v regióne, v ktorom bude pôsobiť. Priemerný plat v Nitrianskom kraji je 865 eur.

Udáva to podľa najnovších údajov portál platy.sk. Zamestnanci dostanú od výrobcu áut až 1225 eur, čo je v porovnaní s platom v regióne o 42 percent viac. 

V porovnaní s ostatnými automobilkami na Slovensku, tak za Jaguarom nasleduje žilinská KIA, ktorá ponúka o 38 percent vyšší plat ako je priemer v regióne. 

Prekvapivo až na treťom mieste je bratislavský Volkwagen. Síce ponúka najvyšší plat, a to až 1 750 eur, ale vzhľadom na pomery v najbohatšom kraji u nás je to len o 37 percent viac. Na chvoste sa umiestnila automobilka PSA z Trnavy. Platy sa tam pohybujú na úrovni 1 100 eur, čo je oproti priemeru v kraji o 21 percent viac.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.