25.02.2014, 11:00

Francúzsko potrestá firmy, ktoré zatvárajú továrne

Francúzsko potrestá firmy, ktoré zatvárajú továrne

Francúzsky parlament prijal kontroverzný zákon, ktorý trestá pokutou veľké firmy zatvárajúce „životaschopné“ továrne. Pokuta môže dosiahnuť až dve percentá z firemných tržieb.

Zákon núti vedenie firmy s viac ako tisíc zamestnancami, ktorá chce uzavrieť nejakú svoju továreň, aby predtým najmenej tri mesiace pre ňu hľadala kupca. Keď to neurobí, dostane pokutu 28 -tisíc eur (766 tisíc korún) na jedno zrušené pracovné miesto, až do maxima dvoch percent svojich ročných tržieb.

Zákonu sa hovorí Florange podľa mesta v severovýchodnom Francúzsku, kde oceliarska skupina ArcelorMittal plánovala uzavrieť nerentabilný závod. Pre budúceho francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda sa to stalo jedným zo symbolov jeho kampane v roku 2012. Závod vo Florange sa nakoniec zavrel, zákon ale plní Hollandov sľub, ktorý vtedy dal zamestnancom.

Zákon vyvolal ostrú kritiku z oboch strán a prudké debaty o priemyselnej politike. Podľa zamestnávateľov tým Hollande porušuje sľub, že bude ústretovejší voči podnikaniu, pre odbory zase zákon nejde v ochrane pracovníkov dosť ďaleko. Podľa ekonómov povedie sťaženie možnosti uzatvárať stratové prevádzky a prílišná ochrana zamestnancov k len k zachovaniu vysokej nezamestnanosti v krajine, pretože odrádza podnikateľov od investícií.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.