25.01.2016, 00:00

Strednú Európu čaká rok rastu napriek rizikám

Ekonomiky strednej a východnej Európy budú v tomto roku prevažne rásť od jedného do štyroch percent, čo je v porovnaní so západnou Európou veľmi pozitívne. Nie všetky štáty tohto regiónu však majú šancu na udržateľný rast HDP. „Horšie na tom sú Chorvátsko a Slovinsko, ako aj Ukrajina a Rusko, kde ekonomika bude dokonca klesať,“ povedal Bas Bakker, zástupca Medzinárodného menového fondu pre strednú a východnú Európu, na konferencii Euromoney CentralandEastern European Forum vo Viedni.

Globálne riziká rastu

Na rast svetovej ekonomiky bude vplývať najmä situácia v Číne, kde sa spomaľuje rast HDP a znižuje dopyt po surovinách, ale aj po dovoze z Európy. Kľúčová bude aj nízka cena ropy, ktorá výrazne komplikuje najmä rast hospodárstva v Rusku. Jeho ekonomika by mala v tomto roku opäť zostať v recesii. „Ak sa spomalí čínsky dopyt po nemeckom tovare, pocítia to aj stredoeurópske štáty, ktoré sú na Nemecko ekonomicky nadviazané,“ vysvetľuje Bakker.

Ďalším z rizík pre rast globálnej ekonomiky je aj nízka inflácia. Tá trápi aj Európu a je spojená tiež s nízkymi cenami ropy. Odborníci sa zhodli aj na tom, že uvoľnená monetárna politika Európskej centrálnej banky už nepomáha v boji proti deflačným tlakom. „Sme v deflačnej pasci a viac lacných peňazí už nemá efekt,“ tvrdí Landesmann.

Navyše, nízke úroky poškodzujú sporiteľov i výnosy na penzijných fondoch. „Ak k tomu pridáte starnúcu populáciu, tak to nie je dobrý signál do budúcnosti,“ varuje Smart.

Nerovnaký vývoj

Región strednej a východnej Európy sa však bude vyvíjať nerovnomerne. Lepšie podľa odborníkov na tom budú štáty, ktoré sú užšie exportne nadviazané na Nemecko, ako napríklad Poľsko, Slovensko či Česko. Pri všetkých sa očakáva rast HDP okolo troch percent.

Na druhej strane, krajiny juhovýchodnej Európy budú mať nižší rast. „Tieto krajiny zmeškali loď, ktorá by ich napoj

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.