19.10.2015, 10:22

Čína sa dostala na úroveň krízy v roku 2009. Nepomohli ani zásahy štátu

Čína sa dostala na úroveň krízy v roku 2009. Nepomohli ani zásahy štátu

Čínska ekonomika sa v treťom kvartáli v medziročnom porovnaní zväčšila o 6,9 percenta po raste o 7 percent v predchádzajúcom štvrťroku. Výsledok bol najhorší od prvého kvartálu 2009, kedy v čase eskalácie globálnej finančnej krízy hrubý domáci produkt (HDP) krajiny vzrástol iba o 6,2 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v pondelok štatistický úrad krajiny.

Ekonomika spomalila napriek sérii stimulačných opatrení a podľa analytikov možno očakávať, že trend ochladzovania pretrvá aj v budúcom roku. Počas leta Peking šokoval trhy, keď prekvapujúco devalvoval národnú menu jüan. Čínska centrálna banka zároveň od vlaňajšieho novembra celkovo päťkrát znižovala úrokové sadzby a vláda v snahe zlepšiť dostupnosť úverov trikrát zmiernila požiadavky na kapitálové rezervy bánk.

Rast spotrebiteľských cien v Číne sa podľa skorších údajov v septembri spomalil viac, ako sa očakávalo, keď ceny výrobcov pokračovali v poklese už 43. mesiac v rade. To zvyšuje obavy z deflačných tlakov v druhej najväčšej svetovej ekonomike. Septembrový čínsky dovoz klesal jedenásty mesiac po sebe a export oslabil už tretí mesiac za sebou. V deviatom mesiaci roka sa tiež zmenšila aktivita čínskeho priemyselného sektora, keďže klesol objem nových objednávok.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.