10.12.2014, 11:07

Od výplaty k výplate. Takto žijú štyri z piatich domácností

Od výplaty k výplate. Takto žijú štyri z piatich domácností

 Život od výplaty k výplate je dôverne známy takmer štyrom pätinám Slovákov. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR má až 78,7 % slovenských domácností ťažkosti s platením zvyčajných výdavkov. Medzi ne patria nákupy, ktoré domácnosť bežne uskutočňuje. Ide teda o spotrebné výdavky, ktoré ľudia považujú za štandardné a sú nimi napríklad nákupy potravín, nápojov či oblečenia. Vo svojej najnovšej analýze to uviedli analytici Poštovej banky (PB).

Bratislava nie je výnimkou

Najvyšší podiel domácností, ktoré majú ťažkosti s platením bežných výdavkov, je v Košickom kraji, kde ich je až 87 %. "To nie je veľmi prekvapivé, nakoľko práve východoslovenský región stále trápi vysoká miera nezamestnanosti a bez práce je tam každý šiesty ekonomicky aktívny obyvateľ. To sa zákonite premieta aj do finančnej situácie tamojších domácností," uviedla analytička banky Dana Vrabcová. Najmenší podiel domácností, ktoré majú ťažkosti s platením bežných výdavkov, je v Bratislavskom kraji. "Aj v hlavnom meste a okolí však takéto problémy priznáva až 7 z 10 domácností," doplnila analytička.

Ako ďalej vyplýva z analýzy Poštovej banky, zvyčajné výdavky sú postrachom najmä pre neúplné rodiny s deťmi. Ťažkosti s platením účtov má až takmer 9 z 10 domácností, v ktorých žije len jeden rodič aspoň s jedným dieťaťom. Podobne sú na tom ale aj domácnosti dôchodcov, nakoľko v tejto skupine priznáva problémy až 8 z 10 dvojčlenných domácností, v ktorých žije aspoň jeden dôchodca. "Ešte horšie by zrejme z tohto pohľadu vyšli domácnosti, v ktorých žije dôchodca sám. Aj v tomto prípade totiž platí, že vo dvojici sa to ťahá lepšie," konštatovala Vrabcová.

Aj tak našetríme

Vyše pätinu spotrebných výdavkov slovenských rodín pritom tvoria náklady na bývanie, vodu, elektrinu či plyn. "Tieto účty spôsobujú vrásky na čele mnohým občanom. Ťažkosti s platením celkových nákladov na bývanie tak má až 93 % domácností," dodala Vrabcová s tým, že najviac takýchto rodín, a to až 95,4 %, je v Nitrianskom kraji a najmenej, no stále až takmer 91 %, ich je v Trenčianskom a Bratislavskom kraji.

Napriek tomu, že väčšina slovenských domácností žije od výplaty k výplate, zdá sa, že Slováci sa obracajú, ako môžu, a aj z mála sa im podarí aspoň čo-to ušetriť. Dokazuje to aj medziročne vyšší stav vkladov obyvateľstva v bankovom sektore SR. "Snaha sporiť a vytvárať si aspoň určitú finančnú rezervu je dlhodobý proces, ktorý ale prináša ovocie. Za predpokladu, že si občan každý mesiac odloží 10 % zo svojho príjmu, tak rezervu vo výške troch mesačných príjmov, čo je odporúčané minimum, dokáže našetriť v horizonte dva a pol roka," vyčíslila Vrabcová.

V USA sú to dvaja z piatich

Od výplaty k výplate žijú dvaja z piatich Američanov. Toto číslo od roku 2012 vzrástlo o 33%. Hoci akciový trh za posledné dva roky vzrástol o 45%, o stave ekonomiky to veľa nevypovedá. Prieskum spoločnosti McKinsey 's je založený na odpovediach tisícky ľudí z reprezentatívnej vzorky. A na základe týchto odpovedí 40% Američanov žije od výplaty k výplate, čo je výrazne viac, ako v roku 2012, kedy takto odpovedalo "iba" 31% respondentov. Podľa súčasného prieskumu navyše len 23% z nich vidí budúcnosť optimisticky, na začiatku recesie v roku 2009 pritom optimizmom oplývalo 27%.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.