05.02.2016, 17:46

Smrť ako biznisplán. V Zimbabwe kvitne obchod s lacnými rakvami

Stále viac mladých podnikateľov skúša v Zimbabwe preraziť v pohrebnom biznise.

Smrť ako biznisplán. V Zimbabwe kvitne obchod s lacnými rakvami

Využívajú aj vysoký výskyt AIDS, ktorým je krajina sužovaná. Pozostalým ponúkajú rakvy, ktoré sú podstatne lacnejšie ako od veľkých pohrebných ústavov. Čelia však kritike, že zarábajú na smrti.

Rakva za 40 dolárov

Dvadsaťosemročný John Muta je jedným z tých, kto tvrdí, že robia slušné cenovo dostupné pohreby. Rakvy z jeho dielne, vyrábané zo zvyškov drevárskych firiem, stoja zhruba 40 dolárov. Pohrebné ústavy požadujú 200 až 2 000 dolárov.

"Mnoho ľudí sa domnievajú, že smrť oslavujeme, pretože na nej zarábame, ale to nerobíme. Sme tu preto, aby sme pozostalým poskytovali lacné a pre nich dostupné rakvy," povedal BBC.

Muta v tejto oblasti pôsobí od roku 2005, mesačne v priemere zarába až 500 dolárov. Napriek tomu tvrdí, že výrobcom truhiel nikdy byť nechcel a že to bral ako poslednú možnosť, ako nakŕmiť rodinu.

Už jedenásť rokov vyrába rakvy aj tridsaťročný Gift Oles. Do pohrebného biznisu vstúpil potom, čo prišiel o prácu v drevárskej spoločnosti. Na rozdiel od Mutaua sa zameriava na strednú triedu a rakvy predáva za viac ako 250 dolárov. "Zarábam najmenej 900 dolárov mesačne," približuje svoj príjem.

Firma pre chorých vyrába bylinné doplnky stravy

Iné podniky sa snažia pomôcť nakazeným ľuďom. Napríklad spoločnosť Green World Zimbabwe vyrába bylinné doplnky stravy, ktoré odporúča užívať v kombinácii s antiretrovirálnymi liekmi. Správna výživa má podporiť účinok medikamentov. Firma pomáha ľuďom s HIV začať vlastné podnikanie predajom týchto výrobkov. Doteraz vyškolila zhruba tisíc ľudí.

Phyllis Muloyiová, ktorá žije s HIV už 18 rokov, však upozorňuje, že takéto podporné programy nestačia. Podľa nej je napríklad dôležité prinútiť banky, aby nakazeným ľuďom začali požičiavať peniaze.

"Práve v dôsledku zvýšenej dostupnosti liekov by banky mali hľadieť len na potenciál podnikania a nie na to, či dotyčný má, alebo nemá vírus," dodáva bojovník proti AIDS Jephias Mundondo.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.