03.11.2015, 00:00

Ázijská kauza obišla Slovákov

Prokuratúra v Cthaj-peji obžalovala z podvodného konania 19 ľudí. Slováci medzi nimi nie sú.

Šéf taiwanského holdingu Zodic Light World Technology, účtovník firmy, zamestnanci burzy či burzoví makléri. Tí všetci sú obžalovaní v kauze rozsiahlych podvodov s predajom umelo nafukovaných akcií za milióny eur, s ktorou sa spájalo i meno slovenského diplomata Michala Kováča mladšieho. O kauze ako prvé v lete informovali HN.

Fiktívna spolupráca

Zodic Light World Technology vytváral fiktívne spoluprácu v zdravotníctve, napríklad i so slovenskou spoločnosťou Chirana Group SK. Cez vyhlásenia v médiách umelo zvyšoval cenu svojich akcií.

Spolu 19 obžalovaných sa teraz bude zodpovedať z porušovania taiwanského zákona o cenných papieroch a Obchodného zákonníka. Vyšetrovanie ukázalo, že z predaja bezcenných akcií firmy malo na účtoch šéfa Zodicu Huberta Lo pristáť najmenej 7,5 milióna eur. Viacerými emisiami cenných papierov firma od investorov na burze povysávala približne 30 miliónov eur.

Na vytváraní dokonalej podnikateľskej ilúzie o Zodicu sa nepriamo podieľal šéf Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Tchaj-pej Michal Kováč mladší či bratislavská spoločnosť Chirana Group SK. Napriek tomu medzi obvinenými, vyšetrovanými ani predvolanými svedkami nie sú žiadni Slováci. „Taiwanské úrady nepožiadali slovenskú stranu o žiadnu asistenciu ani spoluprácu v tomto prípade, pretože ide o vnútornú záležitosť Taiwanu. V

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.