23.01.2016, 09:35

Google sklopil uši a musí doplatiť takmer 200 miliónov eur. Opäť sú v tom dane v Európe

Spoločnosť Google bola v Británii obvinená, že "neplatí svoj spravodlivý podiel" na daniach, a kritizovaná kvôli zložitej daňovej štruktúre.

Google sklopil uši a musí doplatiť takmer 200 miliónov eur. Opäť sú v tom dane v Európe

Americký internetový gigant Google doplatí v Británii na daniach 130 miliónov libier (172 miliónov eur). Firma sa na tomto doplatku dohodla po tom, čo britské daňové úrady vykonali "otvorenú kontrolu" jej účtovníctva, píše server BBC. Google podľa agentúry Reuters v posledných rokoch čelí kritike kvôli tomu, že väčšinu svojich európskych ziskov presúva cez írske ústredia na Bermudy, kde z ich neplatí žiadne dane.

"Budeme v Británii platiť viac na daniach," povedal serveru BBC šéf divízie Google Europe Matt Brittin. "Pravidlá sa v medzinárodnom meradle menia a britská vláda stojí na čele uplatňovaní týchto pravidiel, takže upravíme svoju tunajšiu činnosť. Chceme zabezpečiť, aby sme platili dane v správnej výške," dodal.

Spoločnosť Google bola v Británii obvinená, že "neplatí svoj spravodlivý podiel" na daniach, a kritizovaná kvôli zložitej daňovej štruktúre. Firma bola šesť rokov terčom vyšetrovania britských daňových úradov. Hoci patrí Británia medzi jej najväčšie trhy, zaplatila v tejto krajine v roku 2013 na daniach iba 20,4 milióna libier. Hodnota jej tržieb v Británii pritom predstavovala 3,8 miliardy libier.

Google síce trvá na tom, že nikdy neporušil zákony, dohodol sa však s britskými daňovými úradmi na zmene účtovných praktík. Výška daní podniku tak nebude závisieť iba na zisku, ale aj na tržbách, napísala agentúra AP.

"O spôsobe zdaňovania nadnárodných spoločností sa niekoľko rokov diskutuje a medzinárodný daňový systém sa v dôsledku toho mení. Táto dohoda tento posun odráža," uviedol hovorca spoločnosti Google. Dohoda v Británii by podľa AP mohla byť predzvesťou podobných dohôd v ďalších krajinách.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.