18.01.2016, 00:00

Putinove Rusko je v núdzi. Uvažuje o predaji najväčších bánk

Dlhodobo nízka cena ropy drví Ruskú federáciu. Moskva bude kvôli tomu musieť znížiť plánované rozpočtové výdavky na tento rok o desať percent. Na pretras prichádza aj otázka predaja najväčších ruských bánk, ako je Sberbank či VTB.

Nízke ceny ropy

Severomorská ropa Brent sa za posledných 15 mesiacov prepadla o 70 percent až k 30 dolárom za barel. Uralská ropa, ktorá je menej kvalitná, sa predáva dokonca okolo 27 dolárov za barel.

Jednotlivé ruské ministerstvá a ďalšie vládne inštitúcie budú aj preto musieť do piatka predložiť plány škrtov, ktoré by mali dosiahnuť asi 700 miliárd rubľov, čo je asi 8,25 miliardy eur. To zodpovedá desiatim percentám rozpočtových výdavkov. Ak zadanie nesplní,

ruské ministerstvo financií určí, kde sa bude škrtať.

Rusko schválilo rozpočet na tento rok už vlani v októbri a projektovalo ho na základe ceny 50 dolárov za barel. Túto chybu však neurobilo iba Rusko. Banka Barclays ešte pred časom odhadovala, že priemerne by sa cena barelu ropy Brent mala v tomto roku pohybovať medzi 56 až 60 dolármi za barel. Len teraz znížila svoj odhad na priemerných 37 dolárov za barel.

Minuloročný priemer pritom predstavoval asi 51 dolárov

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.