12.11.2014, 10:43

Sulík varoval Čechov: Nevstupujte do eurozóny, budete banovať ako my

Sulík varoval Čechov: Nevstupujte do eurozóny, budete banovať ako my

Keby som vedel to, čo viem dnes, bol by som v roku 2006 proti prijatiu eura.“ Takto sa vyjadril europoslanec Richard Sulík v rozhovore pre český online magazín týden.cz. Zároveň Čechov varuje pred tým, aby sa do eurozóny pridávali. Znamená to podľa neho obrovské záväzky pre celú krajinu.

O rizikách som nevedel

V roku 2006 bol Richard Sulík ešte horlivým obhajcom eura, dnes varuje ostatných pred jeho prijatím. „Česko vstupom do eurozóny na seba vezme obrovské záväzky a riziká. Po prvé je to účasť na eurovale. Slovensko sa v oboch eurovaloch zaviazalo k zárukám vo výške jedného štátneho rozpočtu. To hrozí aj Česku. Po druhé, Česká národná banka sa stane súčasťou systému európskych centrálnych bánk a príde o suverenitu,“ varuje Sulík s tým, že všetko toto prišlo až po sľube, že Slovensko prijme euro, teda až po v stupe do EÚ. A ani Sulíkovi vraj v tom čase neboli známe.

Do roku 2006, kedy Slovensko urobilo zásadné rozhodnutie smerom k prijatiu eura, som bol jeho horlivým zástancom. Ale odvtedy sa ukázali veci, o ktorých nikdy nebola reč. Nám bolo povedané, že každá krajina si ručí za svoje záväzky sama, zrazu my musíme ručiť za záväzky iných krajín. A nielen štátov, ale napríklad aj za dlhy súkromných španielskych bánk. To je nonsens. Keby som to vedel v roku 2006, bol by som jednoznačne proti euru,“ povedal europoslanec pre týden.cz.

Európska únia bez eurozóny nepadne

Spoločnou európskou menou platia takmer všetci susedia Českej republiky, s výnimkou Poľska, ktoré sa ale na vstup do eurozóny pripravuje. Česko by sa tak stalo ostrovom v eurozóne. „Aj Švajčiarsko je obklopené krajinami, ktoré platia eurom a ja nemám dojem, že by tým nejako zvlášť trpelo. Nájdete aj iné krajiny, ktoré neplatia eurom, aj v EÚ ich je desať. V čase platobných kariet už snáď nie je téma, že si niekto musí vymieňať peniaze. To môže hrať úlohu skôr pre niekoho, kto má čierne peniaze,“ tvrdí Sulík.

V rozhovore prišla reč aj na odchod z eurozóny, ktorý Sulík ešte ako predseda parlamentu predstavil ako plán B. „Ľudia, ktorí hovoria, že ak stroskotá spoločná mena, tak stroskotá celý európsky projekt, hovorí kraviny. ja nehovorím, nech Česko vystúpi z Európskej únie. Hovorím, že sa nemá plašiť a hnať do eurozóny,“ dodal Sulík.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.