14.05.2015, 15:06

Naše domácnosti predbehli aj Bulhari. Sú medzi najchudobnejšími v Európe

Slovenské domácnosti vlastnia len zlomok z hodnoty HDP. V Taliansku je to takmer dvojnásobok.

Naše domácnosti predbehli aj Bulhari. Sú medzi najchudobnejšími v Európe

Naše domácnosti vlastnia menej, ako tie v západnej Európe. Ale aj menej, než poľské, bulharské či chorvátske. Ukázali to čísla zo štúdie UniCredit bank, ktoré banková skupina prezentovala dnes na konferencii Európskej banky pre obnovu a rozvoj v gruzínskom Tbilisi.

Potvrdzuje to ukazovateľ „čistý finančný majetok domácností“. Meria, koľko vlastnia domácnosti v porovnaní s HDP krajiny. A zatiaľ čo na Slovensku majú „ľudia“ dokopy 37 percent nášho HDP, v Nemecku je to 122 percent a v Taliansku dokonca 192 percent. Ako na to sme s v porovnaní s inými krajinami strednej a východnej Európy, ukazuje nasledovný graf:

„Finančný majetok domácností v strednej a východnej Európe je stále pod úrovňou domácností v Nemecku, Rakúsku alebo Taliansku, a je investovaný do pomerne jednoduchších produktov. Rast majetku zvýši dopyt po službách správy majetku,“ uvádza UniCredit.

Platí však: banka je stále (najmä) o pôžičkách. Ich poskytovanie ostane aj v budúcnosti tým najvýznamnejším bankovým produktom. „Očakávame striedmy nárast úverov v súlade s ekonomickým oživením v regióne,“ uviedol Mauro Giorgio Marrano, zástupca riaditeľa útvaru CEE Strategic Analysis skupiny UniCredit. „V regióne strednej a juhovýchodnej Európy očakávame rast v hodnote 3,9 percenta tento rok a 4,6 percenta budúci rok. V regióne strednej a východnej Európy budú tieto hodnoty 5,1 percenta a 7,8 percenta,“ dodal.

Tempo rastu úverov sa bude v jednotlivých krajinách značne líšiť. Podiel nesplácaných úverov ostane tento rok v regióne strednej a východnej Európy na relatívne vysokej úrovni, predikuje UniCredit.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.