30.09.2014, 10:50

Poľskú ekonomiku nafúkli prostitútky a drogy

Poľskú ekonomiku nafúkli prostitútky a drogy

Poľskí štatistici spočítali, že drogy, pašovanie a prostitúcia vylepšili poľský HDP o 0,8 percenta. Bez nelegálnej činnosti by bol rast poľskej ekonomiky o 0,1 percenta nižší. Najviac krajine "prispievajú" predajcovia drog.

Ilustračná snímka: Reuters

Kupliarstvo, pašovanie cigariet a obchod s narkotikami vlani prispeli k výkonu poľskej ekonomiky sumou 13 miliárd zlotých, teda asi 3,1 miliardy eur. To predstavovalo 0,79 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Odhad zverejnil poľský štatistický úrad (GUS). Bez tejto nelegálnej činnosti poľská ekonomika vlani vzrástla o 1,6 percenta, spolu s ňou takmer o 1,7 percenta.

Drogy vedú

Výrazný podiel na tomto výkone podľa GUS má výroba a predaj drog (9,8 miliárd zlotých a 0,6 percenta HDP), nasleduje pašovanie cigariet (2,5 miliardy zlotých a 0,15 percenta HDP). Podiel kupliarstva bol najmenší: 657 miliónov zlotých a podiel na HDP vo výške 0,04 percenta.

V poľskej prostitúcii sa zrejme točia o niečo väčšie peniaze, ale štatistici podľa televízie TVN 24 brali do úvahy iba nelegálne príjmy pasákov a kupliarok, spadajúce do čiernej zóny ekonomiky. Samo poskytovanie sexuálnych služieb totiž nie je v Poľsku zakázané, čiže príjmy prostitútok patria do sivej zóny ekonomiky.

Ešte v roku 2000 "pridaná hodnota" z drogového biznisu, pašovania cigariet a pasáctva predstavovala podľa GUS len 0,48 percenta HDP.

„Bezvýznamný podiel“

Štatistici sa vo svojom odhade opierali o policajné údaje, správy výskumníkov z terénu aj vedecké štúdie. Odhad vypracovali vôbec prvýkrát, a to kvôli zmenenej metodike Európskej únie. Ale aj tak sa niektorí komentátori pozastavujú nad tým, že štatistici môžu započítavať "škodlivé javy" medzi "hodnoty". "Výsledok dokazuje, že Poľsko nestojí a nepadá na smilstve," vyhlásil šéf GUS Janusz Witkowski podľa denníka Gazeta Wyborcza, a to pravdepodobne aj v narážke na trochu nadsadené očakávania analytikov a komentátorov. Podiel "čiernej ekonomiky" na celkovom výkone poľského hospodárstva je totiž podľa Witkowského "úplne bezvýznamný".
 

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.