18.05.2015, 15:20

Grécko stále sľubuje vyplatiť mzdy a dôchodky, rezolútne odmieta ich zníženie

Grécko stále sľubuje vyplatiť mzdy a dôchodky, rezolútne odmieta ich zníženie
Grécka vláda vyplatí májové mzdy a dôchodky, do konca tohto mesiaca sa však potrebuje dohodnúť s veriteľmi, pretože jej dochádza hotovosť. Vyhlásil to v pondelok hovorca vlády Gabriel Sakellaridis. Mimoriadne zdanenie bankových vkladov, ako nástroj na získanie likvidity, vylúčil a zopakoval, že Atény nemajú záujem o tretí úverový program.

"V máji by sa malo nájsť riešenie, aby sme vyriešili naše problémy s likviditou," povedal na tlačovej konferencii Sakellaridis. V rokovaniach s veriteľmi podľa neho naďalej existujú neprekročiteľné hranice. Za "červenú čiaru" označil požiadavku, aby Grécko znižovalo dôchodky. Vláda tiež trvá na pláne podpory hospodárskeho rastu, udržateľných cieľoch v oblasti štrukturálneho rozpočtového prebytku a reštrukturalizácii dlhu, dodal Sakellaridis.

Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc. Od EÚ a MMF Atény získali dva úverové programy v celkovom objeme 240 mld. eur. Poslednú splátku 7,2 mld. eur z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť až do zhodnotenia reformných plánov novej vlády.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.