22.11.2014, 10:17

RBS klamala v záťažových testoch. Ledva nimi prešla

Royal Bank of Scotland má na krku ďalší škandál.

RBS klamala v záťažových testoch. Ledva nimi prešla
Britský finančný ústav Royal Bank of Scotland (RBS) v piatok pripustil, že pri nedávnych záťažových testoch veľkých európskych bánk poskytol dáta s chybami, a skúškou v skutočnosti prešiel len ťažko. Banka teraz zisťuje, ako mohlo k chybe dôjsť. Správa vyvoláva otázku, či štátom vlastnená banka dokáže v Británii prejsť prísnejšími testami.

Ďalší škandál

Európske záťažové testy mali zistiť, či majú banky dosť kapitálu na to, aby ustáli prípadné otrasy na finančných trhoch. Opravený výsledok RBS znamená, že bankový dom mal najhorší výsledok z hodnotených britských bánk.

Priznanie je ďalšou hanbou pre RBS, v ktorej má vláda podiel 80 percent. Banka dostala v posledných dvoch týždňoch pokutu za to, že nedokázala zabrániť svojim obchodníkom v pokusoch o manipulácie na devízových trhoch. Okrem toho bola potrestaná za problémy v počítačovej sieti, kvôli ktorým sa nemohli milióny klientov pred dvoma rokmi dostať k svojim bankovým účtom.

RBS v piatok uviedla, že jej podiel základného kapitálu podľa medzinárodných pravidiel pre kapitálovú primeranosť Basel III dosiahol v scenári nepriaznivého vývoja hodnoty 5,7 percenta. Tesne tak prekročil požadované minimum 5,5 percenta. Pôvodné dáta však ukazovali, že banka testami prešla s výsledkom 6,7 percenta.

Druhý test bude prísnejší

"Skúmame, ako sa tá chyba stala, budeme spolupracovať s našimi regulátormi," uviedla podľa agentúry Reuters banka.
Podľa pôvodných dát mala najhorší výsledok z britských bánk konkurenčná štátom podporovaná Lloyds Banking Group. Jej kapitálový podiel v nepriaznivom scenári predstavoval 6,2 percenta.

Na záťažové testy sa chystá aj britská centrálna banka. Tá bude skúmať odolnosť britských bánk podľa scenára, kedy by ceny bývania klesli o 35 percent a úrokové sadzby stúpli na šesť percent. Výsledky sa verejnosť dozvie 16. decembra. Britský regulátor týždeň pred testom bankám povedal, že svoje kapitálové zdravie musia hodnotiť podľa prísnejšieho merítka, než očakávali pôvodne.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.