13.02.2016, 12:32

Ropa narástla najrýchlejšie za desaťročie. Rokovania gigantov pomáhajú

Ropa narástla najrýchlejšie za desaťročie. Rokovania gigantov pomáhajú

Ceny ropy v piatok (12.2.) vzrástli najprudšie za vyše desaťročie. Podporili ich rokovania v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o znížení produkcie. Informovali o tom agentúry RTTNews a Bloomberg.

Zdá sa, že najväčší producent v rámci OPEC, Saudská Arábia, je pripravená ukončiť politiku vysokej ťažby, aby vytlačila z trhu ostatných veľkých producentov. Viacej správ uviedlo, že si nemôže dlhodobo dovoliť ceny ropy na úrovni okolo 25 USD (22,17 eura) za barel (159 litrov).

Americký denník Wall Street Journal (WSJ) citoval ministra energetiky Spojených arabských emirátov Suhajla Mazrúího, že kartel OPEC je "pripravený spolupracovať" s exportérmi na znížení ťažby.

Ceny ropy počas uplynulého týždňa s výnimkou piatka klesali a dostali sa až na 13-ročné minimá. V piatok cena americkej ropy WTI vyskočila o 12,32 percenta, za celý uplynulý týždeň však stratila 4,7 percenta.

Marcový kontrakt na americkú ropu West Texas Intermediate (WTI) v piatok vzrástol o 3,23 USD a uzavrel na úrovni 29,44 USD za barel. Severomorská ropa Brent s aprílovým kontraktom zdražela o 3,30 USD alebo 10,98 percenta na 33,36 USD za barel.

1 EUR = 1,1275 USD

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.