29.01.2016, 17:45

Ropa ďalej stúpa, ženie ju nádej zo zníženia produkcie Saudmi

Ropa ďalej stúpa, ženie ju nádej zo zníženia produkcie Saudmi

Svetové ceny ropy dnes pokračujú v raste a dostali sa znovu k blízkosti 35 dolárov za barel. Ropný trh ťahajú nahor vyhliadky na možnú dohodu veľkých producentských krajín o obmedzení ťažby. Dohoda by znížila vysoké prebytky, pod ktorých ťarchou ceny za posledný rok a pol stratili asi 70 percent.

Cena severomorskej ropy Brent stúpla okolo 16:00 SEČ o 2,5 percenta na 34,80 dolára za barel; vo štvrtok vystúpil Brent až na 35,84 dolára, najviac od 6. januára, neskôr ale klesla.

Americká ropa WTI posilnila podobným tempom na 34,15 dolárov. Ceny sú už zhruba 25 percent nad takmer 13-ročnými minimami z minulého týždňa.

Ruský minister energetiky Alexander Novak vo štvrtok uviedol, že Saudská Arábia prišla s návrhom, aby ťažobné krajiny znížili produkciu ropy až o päť percent. Novak uviedol, že Moskva je na stretnutie s členmi OPEC pripravená. Dnes ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol, že navštívi Spojené arabské emiráty a Omán a bude tam diskutovať o ropnom trhu.


Prečítajte si viac: Saudi prišli s novým návrhom, tvrdí Rusko. Ropa reagovala prudkým rastom


"Považujeme síce taký výsledok za nepravdepodobný, obmedzenie produkcie o päť percent len ​​Saudskou Arábiou a Ruskom by ale stačilo dostať trh blízko k rovnováhe," uviedla podľa agentúry Reuters finančná spoločnosť Jefferies.

Popoludní ceny ropy zrýchlili rast po správe o spomalenie rastu americkej ekonomiky v štvrtom štvrťroku. Na trhu to zvýšilo očakávania, že centrálna banka USA bude v ďalšom zvyšovaní úrokov postupovať pomalšie.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.