04.11.2014, 11:15

Ratingovka Moody's nám verí. Vyhliadky ratingu zostávajú stabilné

Ratingovka Moody's nám verí. Vyhliadky ratingu zostávajú stabilné

Výhľad dlhodobých záväzkov Slovenska, ktorý je na úrovni A2, zostáva podľa agentúry Moody's Investors Service stabilný. Rating je podporený niekoľkými faktormi, ako sú rozsiahla hospodárska a finančná integrácia Slovenska s hlavnými európskymi ekonomikami, nízky vládny dlh a dobré podmienky na požičiavanie si na trhu rovnako ako dostupnosť úverov. Vo svojej aktuálnej správe o Slovensku to uviedla ratingová agentúra Moody's.

Tieto pozitívne faktory podľa agentúry kompenzujú to, že Slovensko bojuje s vysokou konkurenciou na exportných trhoch, má nepružný trh práce, jeho populácia starne a dynamika dlhu sa stabilizuje len pomaly.

Moody's očakáva, že "pôsobivá" makroekonomická a príjmová konvergencia so zvyškom Európskej únie (EÚ) bude pokračovať. Podľa agentúry ekonomiku podporuje aj vyváženejší mix medzi domácim a zahraničným dopytom. Slovensko bolo atraktívnou destináciou pre priame zahraničné investície, predovšetkým v automobilovom priemysle, vďaka kvalifikovanej a konkurencieschopnej pracovnej sile, blízkosti k hlavným európskym ekonomikám rovnako ako systematickej prestavbe inštitúcií v súvislosti s implementáciou legislatívy EÚ. Niektoré faktory podľa agentúry stále priťahujú zahraničný kapitál v oblasti priamych aj portfóliových investícií.

Moody's očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska tento rok reálne vzrastie o 2,2 %. Na budúci rok by sa tempo rastu malo zrýchliť na 3,1 %. Rastové vyhliadky ohrozuje - vzhľadom na integráciu Slovenska do EÚ - prípadné ochladenie ekonomík hlavných obchodných partnerov z únie, a to predovšetkým Nemecka. Agentúra však napriek tomu počíta s pokračujúcim zvyšovaním dynamiky domáceho dopytu, čo by malo vykompenzovať príspevok exportu k rastu HDP. Navyše, klesajúca nezamestnanosť a pomalý rast spotrebiteľských cien ešte viac podporia reálny rast miezd a spotrebu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.