11.12.2013, 11:57

Austrália zažíva exodus automobiliek. O tri roky odíde posledná

Od roku 2017 automobilový priemysel u protinožcov končí. Na celom kontinente sa ročne vyrobí menej áut, ako v našej Trnave.

Austrália zažíva exodus automobiliek. O tri roky odíde posledná

Z Austrálie hromadne utekajú všetky tri automobilky. Americký Ford už dávnejšie oznámil, že výrobu na opačnej strane zemegule ukončí v roku 2016. Dnes sa k nemu pridal aj General Motors, ktorý tu vyrába značku Holden. Posledné auto GM vyjde z linky v roku 2017. V tom istom roku by sa chcela z tohto trhu vzdialiť aj japonská Toyota. Pre agentúru Reuters to potvrdili austrálski odborári.

O tri roky tak Austrália nevyrobí ani jedno auto. Ročná produkcia tohto odvetvia priemyslu však nepatrí medzi ťahúne miestnej ekonomiky, ako je to napríklad u nás. Minulý rok všetky tri automobilky dokopy vyrobili 209 tisíc áut. Pre porovnanie, náš najmenší závod, PSA v Trnave, vyrobil v tom istom roku 215 tisíc kusov automobilov. Dôvodom odchodu automobiliek je práve nízka produkcia. Výrobcom sa oveľa viac oplatí dovážať autá z Ázie.

Automobilový priemysel nemá v krajine klokanov veľkú tradíciu a neexistuje tu ani pôvodný domáci výrobca. Vystriedalo sa tu mnoho značiek, ktoré ale postupne odišli. Medzi nimi boli naprklad Mitsubishi, Renault, či Volkswagen.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.