03.12.2015, 19:35

Euro dosiahlo historický rast. Naštartovala ho novinárska kačica

Euro dnes historicky rástlo aj napriek zásahu Európskej centrálnej banky, ktorý nesplnil očakávania.

Euro dosiahlo historický rast. Naštartovala ho novinárska kačica

Euro dnes na devízových trhoch výrazne posilnilo, keď Európska centrálna banka (ECB) oznámila ďalšie opatrenia na podporu ekonomiky, ktorá ale nesplnila veľké očakávania mnohých investorov. K americkému doláru euro v jednej chvíli pridávalo až 2,6 percenta, čo je v dennom obchodovaní jeden z najväčších nárastov v histórii spoločnej európskej meny. Euro posilňovalo aj ku švajčiarskemu franku a ďalším popredným zahraničným menám.

ECB dnes znížila svoju depozitnú sadzbu pre banky v eurozóne hlbšie do záporného pásma a predĺžila program nákupov dlhopisov minimálne o pol roka, do konca marca 2017. Banka sa tým snaží posilniť ekonomický rast a zvýšiť veľmi nízku infláciu v eurozóne. Zníženie depozitnej sadzby iba o 0,1 percentuálneho bodu na mínus 0,30 percenta ale sklamalo niektorých investorov, ktorí očakávali dôraznejší krok.

Euro pred oznámením ECB oslabovalo, potom ale voči doláru posilnilo až o 2,6 percenta, čo je jeden z 15 jeho najväčších pohybov v dennom obchode od vytvorenia spoločnej meny v roku 1999, napísal denník Financial Times (FT) na webe.

Euro začalo masívne rásť krátko pred vlastným oznámením ECB, keď FT napísal, že ECB nechala úplne nečakane sadzby úplne bez zmien. Správu potom opravil. Kurz eura k doláru pokračoval v raste aj po tlačovej konferencii šéfa ECB Maria Draghiho; okolo 17:30 SEČ sa dostal na nové takmer mesačné maximum 1,09165 USD. V stredu pritom jednotná európska mena voči doláru zostúpila na 1,0550 USD, teda najnižšiu úroveň od apríla.

"Očakávania boli jednoducho príliš veľké", preto euro k doláru tak výrazne rastie, uviedol analytik spoločnosti Nomura Jens Nordvig.

Ku švajčiarskemu franku euro pridalo až jedno percento na 1,0914 CHF. O viac ako dve percentá rástlo tiež k japonskému jenu. Dolárový index, ktorý meria výkon dolára ku košu šiestich popredných zahraničných mien, naopak zostúpil na takmer mesačné minimum 97,955 bodu. Dolár mierne oslaboval aj k japonskému jenu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.